Mersin Büyükşehir Belediyesi, UNESCO ile resmi ortaklık ilişkisi bulunan Avrupa Akdeniz Kültür Şehirleri Birliği’ne (AVEC) üye olma yolunda ilerliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 12 değişik ülkeden 31 üyesi bulunan Avrupa Akdeniz Kültür Şehirleri Birliğine üye olmak için hazırlıklarını tamamladı. Belediye, bu üyelik sayesinde Mersin’in tarihi ve kültürel anlamda artılar kazanmasını amaçlıyor. Belediye, yenilikçi uygulamaların kültürel mirasa uyumlu şekilde entegre edilmesi, üye şehir ve bölgelerin ekonomik anlamda gelişmesine katkı sağlaması açısından önemli bir birlik olan Avrupa Akdeniz Kültür Şehirleri Birliği’ne üye olmaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesinin üyeliği kent için büyük önem arz ediyor.

Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’nin AVEC’e üye olması halinde, Akdeniz ülkeleri arasında kültürel ve tarihi mirasa sahip bir kent olan Mersin, tarihi mirasın sürdürülebilir kalkınma için itici güç olmasında katkı sağlayacak. AVEC tarafından yapılan sınıflandırmaya göre de Türkiye, nüfusu 200 bin kişinin üzerinde olduğu için 2. kategoride yer alıyor. Ayrıca yıllık üyelik ödemesi yaklaşık bin 350 euro olarak belirlenmiş.

AVEC nedir?

AVEC, tarihi ve kültürel mirasa sahip şehir ve bölgelerden oluşan bir ağ. AVEC, 1997 yılında kurulan ve 2015 yılından bu yana UNESCO ile resmi ortaklık ilişkisini sürdüren bir birlik. Birlik, kültürel mirasın yönetimi, değerinin ortaya çıkarılması, doğal afetlere karşı korunması gibi konulardaki başarılı olmuş uygulamalar noktasında bilgi alışverişi atölye çalışmaları ve uluslararası projeler yürütüyor. Birliğin hedefleri arasında, kültürel ve tarihi mirastan sürdürülebilir kalkınma için itici güç olarak faydalanılması var. Ayrıca, yenilikçi uygulamaların kültürel mirasa uyumlu biçimde entegre edilmesi ile üye şehir ve bölgelerin ekonomik anlamda gelişmesine katkı sağlanması yer alıyor. AVEC, sürdürülebilir şehircilik ve miras, risk yönetimi ve bölgelerin ön plana çıkarılması ile gerçekleştirilen çalışmaların temel yönelimlerini içeriyor. AVEC’e üye olmak için Avrupa-Akdeniz ülkelerinden birisinde tarihi mirasa sahip bir şehir veya bölge olmak gerekiyor. Ayrıca, bu konudaki şartı kabul etmek, ağın faaliyet ve toplantılarına düzenli olarak katılım sağlamak ve yıllık üyelik aidatının ödenmesi gerekiyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Sümela Manastırı, Haziran ayında ziyarete açılıyor