Ankara Büyükşehir Belediyesi, ürettiği projelerle engellilerin sosyal ve sağlık ihtiyaçları konusunda çözüm buluyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkentte yaşayan engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak ve engelsiz bir Başkent oluşturmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Engelli vatandaşların Büyükşehir hizmetlerinden yararlanabilmesi için gerekli başvuru işlemleri de belediye görevlilerince takip ediliyor.

Evde temizlik, bakım onarım, sağlık hizmetleri

Ankara’da 32 bin 967 kayıtlı engelli üyesi bulunan Engelliler Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi aracılığıyla temizlik ve evde bakım hizmeti veriliyor. Engelli vatandaşların evleri, psikologlar tarafından periyodik şekilde evlerinde ziyaret ediliyor. Vatandaşlara, yalnızlık ve stresle mücadele başta olmak üzere temel yaşam, topluma uyum problemleri ile iletişim çatışmaları konularında psikolojik destek veriliyor. Doktor ve sağlık görevlilerince de evlerinde sağlık kontrolleri yapılıyor. Engelli vatandaşlar gerekli görüldüğünde hastaneye yönlendirilerek, sağlık taramalarından geçiriliyorlar.

Fizyoterapi – Hidroterapi hizmeti

Sincan Engelliler Hizmet Merkezi, engelli vatandaşlara fizik tedavi uzmanları eşliğinde fizyoterapi ve hidroterapi hizmeti sunuyor. Sosyal ve kültürel etkinliklerin de yer aldığı merkezde, engelli vatandaşların toplumla kaynaşması amacıyla ilgili hizmet birimleri, hastaneler ve rehabilitasyon merkezleri ortak projeler üretiyor. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri, piknik, gezi ve kamp programları sadece bunlardan bir kaçı. Merkezde engellilerin çağın bilgi teknolojilerini kullanmaları da sağlanırken, bilgisayar kullanımı başta olmak üzere İngilizce kursu eğitmenler tarafından veriliyor. Engelli üyelerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla her gün teknik ekiple evlerine gidilerek, ev içi tamirat hizmetleri (boya, badana, elektrik, tesisat vb.) de ücretsiz sunuluyor. Merkeze şahsen ya da telefonla müracaat eden engelli vatandaşlara sosyal hizmet uzmanlarınca rehberlik, refakat ve danışmanlık hizmetleri de veriliyor.

Görme engelliler için teknoloji merkezi

İnsan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen bilişim teknolojisinden görme engelli bireylerin de yararlanmalarına olanak sağlamak amacıyla kurulan Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezinde ise internete erişim, Braille alfabesiyle yazılı kütüphane ve teknoloji eğitimi, sesli kütüphane ile doküman tarama eğitimi veriliyor.

İnceleyin:  Karşıyaka'da 'Sağlıklı Yaş Alma Merkezi' açıldı

Engelli ticaret merkezi

Engelli vatandaşların ekonomik özgürlüklerini kazanarak topluma ve hayata kolaylıkla adapte olmaları da sağlanıyor. Bunun için Bahçelievler Kapalı Pazaryeri içinde açılan Engelli Ticaret Merkezi hizmet veriyor. Engelli vatandaşlara ticaret merkezinde ücretsiz stantlar tahsis eden Büyükşehir Belediyesi, Halk Ekmek aracılığıyla da her yıl kura yöntemiyle simit camekanı veriyor.

Engelsiz araçlarla ücretsiz hizmet

Engelliler Hizmet Merkezi bünyesindeki 30 adet asansörlü engelli aracı ile engelli vatandaşların günlük kent içi ve hastane ulaşımları ücretsiz olarak sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi, metro ve ANKARAY’ı engelli vatandaşların kullanıma uygun hale getirirken, hem raylı sistemler de hem de EGO otobüslerinde serbest ve indirimli kart imkanı da tanıdı.

Şehir düzenlemeleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi engelliler için şehir düzenlemeleri yaptı. engellilerin rahatça ve tek başına alt ve üst geçitleri kullanabilmelerini sağlandı. Metro ve ANKARAY’da da “engelli asansörü” hizmetiyle yüzleri güldürüyor. Görme engelliler için caddelere yaklaşık 120 kilometrelik “iz çalışması” yapıldı. Tekerlikli ve akülü araç kullanan engelliler için kaldırımlara bin 500 adet ‘rampa’, 206 adet kavşağa sese duyarlı akustik yaya sinyal verici ve yaya geçidi cihazı yerleştirdi. Başkent genelinde ayrıca ‘Braille’ alfabesiyle yazılmış panolar ve sesli uyarı sistemi ile oluşturulmuş akıllı duraklar da konuldu.

Ücretsiz akülü araç temini

Dar gelirli engelli vatandaşlara; tekerlekli, akülü-tekerlekli sandalye, beyaz baston, hasta bezi, kanedyen değnek ve koltuk değneği gibi çok sayıda yardımcı araç desteği veren Büyükşehir Belediyesi bu hizmetleri ücretsiz gerçekleştiriyor. Başkent’teki 47 engelli okulunda okuyan engelli öğrencilere de günlük ücretsiz kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği hizmeti de veriliyor.

Engelli lokalleri

Ankara’da yaşayan engelli vatandaşlar için Aile Yaşam Merkezleri’ndeki Engelli Lokalleri ile rehberlik, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler ve sağlık hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi ayrıca, Balıkesir-Akçay, Düzce-Akçakoca ve Bala-Kesikköprü tatil kamplarında dinlenme imkanı da sağlıyor.

Facebook Yorumları