28514 MTVlMTg3Ym 1

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile BEBKA arasında Sıcaksu Bölgesi ile Bursa Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Merkezi kurulmasına yönelik fizibilite raporu hazırlanması için protokol imzalandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Genel Sekreteri İsmail Gerim, akıllı şehircilik ve Sıcaksu Tabakhaneler Bölgesi’ni yakından ilgilendiren önemli bir adım attı. Bursa’ya Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Merkezi kurulmasına ilişkin fizibilite raporu hazırlanması ve Sıcaksu Bölgesi’nin hem termal kaynakları hem de planlanan yatırıma yönelik finansal ve ekonomik analizlerin yapılmasına yönelik fizibilite raporunun hazırlanmasını kapsayan protokol imzalandı.

Bursa Büyükşehir hızla gelişiyor ve büyüyor

Bursa’nın geleceğini yakından ilgilendiren iki konuyu kapsayan protokol, Tarihi Belediye Binası’nda imzalandı. İmza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi Başkanlığı’nı kurarak bu konuya verdikleri önemi gösterdiklerini söyledi. Başkan Aktaş, giderek gelişen ve büyüyen bir şehrin akıllı şehircilik ve inovasyonla tanıştırılması için önemli adımların atılması gerektiğini vurguladı. Aktaş, “Kaynakların etkin bir şekilde kullanılması amacıyla bu alanda bir ilke imza attık. Geçtiğimiz yılın sonlarında Birleşik Krallık Refah Fonu’ndan geleceğin şehirleri programı kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı şehir ve kentsel dönüşüm temalı 2 projesi 3,2 milyon pound destek aldı. Tabii akıllı şehircilik projesi kapsamında şehrin mevcut durum analizi, vizyonu, stratejisi ve yol haritası ile akıllı şehir referans mimarisi çalışmaları yapılacak. Projenin uygulanabilen bir göstergesi olarak şehrin belirlenen önemli bir aksında akıllı şehircilik uygulamaları hayata geçirilecek” dedi.

Geçen ay Cumhurbaşkanının yerli otomobili müjdelediğini hatırlatan Başkan Aktaş, “Bu şehrimiz adına her şeyden önemlisi ülkemiz adına büyük bir kazanım olacak. Yerli otomobilin Bursa’da üretilecek olması ve yerli otomobilin akıllı teknoloji ile donatılacak olması bu işi biraz daha ayrıcalıklı kılıyor. Bu alanda zaten hamlelerimiz var. Örnek olmak istiyorduk. BEBKA ile imzaladığımız protokolle Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Merkezi kurulmasıyla alakalı fizibilite raporunun hazırlanması sürecini başlatmış olduk” diye konuştu.

İnceleyin:  İki tramvayla toplam 100 bin ton karbondioksit emisyonunu engelledi

Bölgenin termal kaynakları belirlenecek

Başkan Aktaş, imzalanan protokolün bir diğer ayağının ise Bursa’da yıllardır konuşulan Sıcaksu Tabakhaneler Bölgesi ile ilgili olduğunu belirtti. Bu bölgede izleyecekleri yol haritasıyla ilgili olarak bilimsel bir fizibilite yapılacağını açıkladı. Aktaş, Sıcaksu Bölgesi’nin medikal termal turizm potansiyelinin de bu çalışma ile ortaya konacağını hatırlattı. Aktaş, “İzlenecek yol haritası noktasında herkesin kafasında farklı farkı yöntemler var. Burada izlenecek yolun da yapılan bilimsel araştırmalarla tam olarak belirlenmesi gerekiyor. Yapılacak fizibilite ile genel anlamda bölgenin termal kaynaklarının turizm yatırımı için yeterli ve uygun olup olmadığı belirlenecek. Onunla birlikte bölgenin turizm yatırımı için uygun hale getirilmesi noktasında yapılacak çevresel değerlendirmeler, yine ekonomik ve sosyal kazançları noktasında tüm detaylar incelenecek ve gerekli raporlamalar yapılacak” ifadelerini kullandı.

Başkan Aktaş, her iki raporun da toplam maliyetinin 459 bin TL civarında olduğunu vurguladı. Aktaş, “Bu bedelin yüzde 75’lik kısmı BEBKA, yüzde 25’lik kısmı da Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanacak. Katkıları nedeniyle BEBKA’ya teşekkür ediyorum. Her iki projenin de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Gençlerin ilgi duyacağı bir merkez tasarlanacak

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim de, gelişen ve büyüyen Türkiye’de çok önemli bir yer alan Bursa’da çok daha yeni konuların gündeme alınması ve bunların geliştirilmesi gerektiğini hatırlattı. Gerim, “Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Merkezi konusu öncelikle gençlerimizin ilgi duyacağı ve girişimcilik noktasında yapacakları çalışmalara yön verecek bir merkez olarak tasarlanacak. Uluslararası örnekler incelenecek. Bursa’mıza yakışan, gençlerimizin, sanayicilerimizin ve yine ilgi duyan akademisyenlerin de içinde paydaşı olacağı çok önemli bir merkez olarak hayata geçirilmesi için detaylı bir fizibilite hazırlanacak” ifadelerini kullandı.

Gerim, yine Sıcaksu Bölgesi’nde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı planlar çerçevesinde uluslararası yatırımcıların da ilgi duyabileceği, ihtiyaçlarının karşılanabileceği ve yatırımlarına yön verecek çalışmalar hayata geçirileceğini söyledi.

İnceleyin:  Kitap okuma kampanyasıyla örnek oldu

28514 MTVlMTg3Ym

Facebook Yorumları