Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ndeki düzeni bozan girişimleri engellemek için girişimlerde bulunacaklarını vurguladı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği (BTÇHB) işbirliğiyle 3 Ağustos-3 Kasım tarihleri arasında Payitaht Çarşı Alışveriş Günleri düzenlenecek. Programın tanıtım toplantısı, Tarihi İpek Han’da yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO öncülüğünde gerçekleştirilen organizasyonun önemine dikkat çekti. Aktaş, ticareti daha da hareketlendirmek adına bu tip kampanyaların etkili olduğunu belirtti. Aktaş, 850 bin metrekarelik alanı kapsayan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin ‘Türkiye ve Bursa için’ paha biçilemez değerinin bulunduğunu söyledi.

“Tüm ürünlerin satışı ahenk içinde olmalı”

Aktaş, çarşıda ‘temizlikten diğer ürünlere kadar’ tüm satışların belirli bir ahenk içerisinde gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti. Aktaş, ilçe belediyesiyle birlikte çarşıda bu yönde çeşitli düzenlemeler yaptığının altını çizdi. Aktaş, “Daha önce turizm ofisi olarak kullanılan ama şu anda atıl duran Ulucami bahçesindeki mekanı, ‘turizm zabıtası’ olarak işletmek istediğimizi Bursa Valiliği’ne ilettik. Büyük ilgi gören UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Tarihi Hanlar Bölgesi’nde, ortamın düzenini ve havasını bozan bazı girişimlere şahit oluyoruz. Bunu engellemek ve belli kalitede hizmeti sağlayabilmek adına önümüzdeki günlerle girişimlerde bulunacağız” dedi.

“Güzellikleri ortaya çıkarma peşindeyiz”

Aktaş, çarşının zorluklarından birisinin farklı sektörlerin aynı alanlarda hizmet vermesi olduğunu vurguladı. Aktaş, zenginliği muhafaza edip güzel işlere vesile olmak istediklerini dile getirdi. Aktaş, yapacakları hizmetlerle tarihi çarşının güzelliklerini daha fazla ortaya çıkarmanın peşinde olduklarını kaydetti. Aktaş, Bursa’nın zenginliği çarşının, Türkiye’ye ve dünyaya daha iyi anlatılması gerektiğini ifade etti. Aktaş, “Artık alışveriş kültürünün AVM’lere kaydığı bu ortamda, her köşesi tarih kokan ve kaliteli ürünlerin satıldığı tarihi mekanlarımızı daha fazla anlatmalıyız. Bunu başarabileceğimize kurumlarımızı ve esnafımızı inandırmalıyız. Alışveriş günlerinin ülke ve şehir ekonomisine hayırlar getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Ordu Belediyesi ekipleri 374 araç ve 450 personelle görev başında