Ana SayfaÇevreBursa, ‘İklim İçin Biz De Varız Deklarasyonu’na imza attı

Bursa, ‘İklim İçin Biz De Varız Deklarasyonu’na imza attı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yaşanabilir bir gelecek için iklim krizine karşı herkesin somut adımlar atmasını öngören ‘İklim İçin Biz De Varız Deklarasyonu’nu imzaladı.

Aralarında Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de yer aldığı 24 belediye, Boğaziçi Üniversitesi UN SDSN Türkiye, 350 Türkiye ve Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği ortak girişimi ile gerçekleştirilen İklim İçin Kentler Çalıştayı’nda bir araya geldi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, ‘İklim İçin Biz De Varız Deklarasyonu’nu imzalayarak, iklim değişikliği alandaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

İşbirliklerini ve desteğini artıracak

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sağlıklı bir gelecek hedefinin temelini sağlıklı bir çevrenin oluşturduğunu söyledi. Yaşanabilir bir gelecek için Bursa’da sürdürülebilir ulaşım, yenilenebilir enerji ve ekolojik tarım uygulamalarına öncelik vereceklerine değinen Aktaş, “İklim değişikliği ile mücadele eden yerel, ulusal ve uluslararası kurumları, girişimcileri, kooperatifleri ve sivil toplum örgütlerini destekleyeceğimizi, işbirliklerine dahil olacağız” dedi.

İklim değişikliği ile mücadelede kararlılık mesajı

Çalıştaya katılım sağlayan diğer belediyeler de, deklarasyona uygulamakta ve iklim değişikliğine karşı mücadelede kararlı olduklarını açıkladı. Atılan imzalarla, iklim değişikliği eylem planları hazırlama, sürdürülebilir ulaşım, yenilenebilir enerji ve ekolojik tarım uygulamalarına öncelik tanıma sözü verildi. Ayrıca iklim değişikliği ile mücadele eden sivil toplum kuruluşlarını ve kurumları destekleme, imar planlama süreçlerinde iklim krizinin etkilerini önceliklendirme konusunda anlaştı.

İklim değişikliğiyle mücadele projeleri yürütüyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, küresel ölçekte yürütülen iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla, birçok proje yürütüyor. Bursa, 2014 yılını temel alarak Bursa Sera Gazı Envanteri ve İklim Değişikliği Eylem Planı hazırladı. 2016’da Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi’ne katılım sağladı. 2017’de Bursa Sera Gazı Envanteri’ni revize ederek, Bursa Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Uyum Planı’nı hazırladı.

 

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler