Osmangazi Belediyesi, Türk edebiyat dünyasının anıt isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar anısına konferans düzenliyor. Birbirinden değerli edebiyatçı ve akademisyenlerin katılacağı konferansta, Tanpınar’ın hayatı ve eserleri ele alınacak.

Konferans sonunda Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nda dereceye giren eserler için de ödül töreni düzenlenecek.   

Osmangazi Belediyesi tarafından 2001 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen ve Türkiye’nin en uzun soluklu edebiyat yarışmasına dönüşen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması yıllar içinde Edirne’den Kars’a ABD’den Japonya’ya dünyanın her yanından aldığı katılımla Uluslar arası bir hüviyet de kazanmış durumda.

Bu yıl ‘makale’ dalında düzenlenen yarışmanın konu başlığı ‘Bursa’da İkinci Bir Zaman Daha Vardır’ olarak belirlendi. Bu yılın şubat ayında ilan edilen yarışmada geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan jüri değerlendirmesi sonucunda Ankara’dan ‘Tanpınar ve Üç Tarz-ı Tahattur’ başlıklı eseri ile Çağatay Balkaya birinci seçildi. ‘Belirsizlik ve Akış’ başlıklı eseriyle Ankara’dan Abdullah Yurtvermez, ikinci olurken, üçüncülüğü ise ”Bursa’da Zamana Hayır ve Dil Merkezinden Bakmak’ başlıklı eseri ile Samsun’dan Mehmet Akif Sever elde etti. Yarışmanın mansiyon ödüllerini ise ‘Modernite Krizi İçinde Bursa’da İkinci Zaman’ başlıklı eseriyle Özlem Tuzcu ve yine Bursa’dan ‘Tanpınar’da Cemiyet’in Yekpare ve Ruhani Zamanı’ başlıklı eseriyle Ceren Altuntaşgil kazandı.

16 Kasım Cumartesi günü saat 14:00’te Ördekli Kültür Merkezi’nde başlayacak konferansın sonunda yarışmada dereceye girenlere ödülleri verilecek. Buna göre; yarışmanın birincisine 10 bin TL., ikinciye 7 bin 500 TL, mansiyon alanlara ise 2 bin 500’er TL. para ödülü takdim edilecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Osmangazi'de yapılan Wakeboard Türkiye Şampiyonası nefes kesti