Ana SayfaBelediye BaşkanlarıBursa’nın çınarları koruma altında

Bursa’nın çınarları koruma altında

31266 MTYyMzJmZG 3
Alinur Aktaş

Bursa Büyükşehir Belediyesi, kadim Osmanlı medeniyetinin sembollerinden olan asırlık çınar ağaçlarını periyodik bakım ve restorasyon çalışmalarıyla geleceğe taşıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin süsü olarak kenti saran ve yaşları 100 ila 600 arasında değişen anıt ağaçların bakımını düzenli olarak yapıyor. Çalışmalar kapsamında gövdelerinde çürüme saptanan 5 anıt çınarın bakımı tamamlanırken, Tophane ve Kültürpark içerisindeki iki ağacın restorasyonu ise halen devam ediyor. Büyükşehir ekipleri, ‘çürümeye yol açan’ bakterilerden temizlenen bölgeyi koruma altına alarak, çınarların daha uzun yaşamasını sağlıyor.

31266 MTYyMzJmZG 6
Bursa

“Asırlık çınarları yaşatıyoruz”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada  İstanbul Beşiktaş’ta Çırağan Caddesi’ndeki çınar ağaçlarının kesilmesi olayını üzüntüyle karşıladığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle şunu söylemeliyim; çınar, bir ağaç olmanın çok ötesinde, Bursa için kadim medeniyetimizin sembolüdür. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin rüyasında gördüğü çınar, beylikten cihan devletine giden yolun müjdecisidir adeta. Bu nedenle Bursa’mızın her köşesinde kadim tarihimize tanıklık eden, yaşları 100 ila 600 arasında değişen çınarları görebilirsiniz. Biz de şehrimizin süsü olarak kenti saran bu anıt ağaçların bakımını düzenli olarak yapıyoruz. Sadece geçtiğimiz yıl gövdelerinde çürüme saptanan 5 anıt çınarın restorasyonunu tamamladık. Tophane ve Kültürpark içerisindeki tahmini yaşları 192 ve 433 olan iki ağacın restorasyonu çalışmaları halen devam ediyor. Bunun yanında, yılsonuna kadar olan programımız kapsamında, toplam 1200 anıt ağacın budama ve rutin bakımları gerçekleştirilecek. Bursa’nın ‘Yeşil Bursa’ kimliğine yakışır kent olması için dönem başında 1,5 milyon metrekare olan yeni yeşil alan hedefimizi 3 milyona çıkararak, ağaç ve doğaya verdiğimiz önemi de göstermiş olduk” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler