Bursa’nın Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, ilçe ile ilgili Kanun Hükmünde Kararnameyi, “Gemlik için tarihi bir gün” olarak değerlendirdi.

Gemlik ilçesinde uzun zamandır beklenen depremselliğe yönelik yasa, hafta sonu yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) Geçici 25. Maddesi ile düzenlendi. Bununla, Gemlik’in sağlam zeminli üst kesimlere taşınmasının önü açıldı. Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılmaz, Gemlik için tarihi bir gün yaşadıklarını belirtti. Yılmaz, “KHK ile çıkan özel madde ile Gemlikin önü açıldı. Gemlik alüvyon zeminde bulunuyor. Deprem fay hattında yer alan bir ilçeyiz. Yaklaşık 10 bin riskli konutumuz var, ilk etapta 8 binin üzerinde konut yaparak bu riskli binaları sağlam zeminli üst kesimlere taşımayı planlıyoruz” dedi.

“Gemlik için tarihi bir karar”

Geçici maddenin eklenmesini değerlendiren Belediye Başkanı Refik Yılmaz, “Gemlik için tarihi bir karar. İlçede bu karardan herkes çok mutlu oldu. 1999 depreminin merkezi burası olmamasına rağmen, depremi çok şiddetli bir şekilde yaşamıştık. Gemlik ilçesinin kurulduğu yer bilimsel olarak tamamen balçık zemine sahiptir. Yapılar deniz kumu ile yapıldığı için binaların taşıma gücü zayıflamıştır. 4 mahallemizdeki yaklaşık 50 bine yakın vatandaşımız büyük bir risk altındadır. Allah korusun 6 şiddetinde bir deprem olacak olsa, binlerce vatandaşımızı kaybetme riski ile karşı karşıyayız” dedi.

“Varlık içerisinde yokluk çekmeyelim”

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz

Projenin hazırlandığını kaydeden Yılmaz, “Varlık içerisinde yokluk çekmeyelim. Sağlam zeminli bölgelerimize binaları yapalım diye düşündük. Ancak Gemlik denince akla zeytin de geliyor. Bizim ilçemizin her tarafı zeytin. Zeytini de korumamız gerekiyor. O açıdan projelerimizi öncelikle Orman Bakanlığı’na sunduk. Yapılan incelemelerde uygun bulundu. Daha sonra Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız onayladı. Gemlik’i yamaçlarındaki makilik alanlara bilimsel olarak orman olarak muhafazasından fayda görülmeyen altı kayalık olan bölgelere taşıyacağız. Yaklaşık 300 hektarlık bir alan inşallah Orman Bakanlığı’ndan Hazine’ye geçecek. Buna karşılık hazine orman tesis etmek üzere takasta bulunacak. Yasa gereği ormanlık alanlar daraltılamıyor. Her ne kadar taşlık, kayalık da olsa orman olarak tescillenmiştir” diye konuştu.

İnceleyin:  Osmangazi Belediyesi'nden örnek bir proje daha

“Bin 400 konut yaptık”

Şu anda belediye olarak bin 400 konut yaptıklarını belirten Yılmaz, “Bu konutlara yaklaşık 17 bin talep oldu. Bu talebi karşılamak içinde bu projeye başlıyoruz. Vatandaşımız bu projeden karlı çıkacaktır. Gemlik’te insanlara güvenli mekanlar tesis edeceğiz. İkincisi de vatandaşımızın taşınacağı bölge daha temiz ve planlı bir alan olmuş olacak. Bütün binalar, evler deniz manzaralı olacak. Gemlik’te yaşayıp da deniz havası almayan, denizi göremeyen vatandaşlarımız, devletimizin sağladığı imkanlarla cüzi bir rakama buna sahip olacak. Bu tarihi bir projedir. Bu projede bizlerin taleplerini geri çevirmeyen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Yılmaz, bin 400 konutluk projenin çalışmasına geçen sene başladıklarını ve bazı etapların bitmek üzere olduğunu ifade etti. Yılmaz, “Nisan ayı itibariyle o bölgeye yerleşim gerçekleşecektir. 1 sene sonra ise tamamının yerleşeceğini düşünüyoruz. Orman vasfını yitirmiş olan bölgeye yapılacak binaların ise temelini yaz ayına kalmadan atarız diye düşünüyorum. Hızlı bir şekilde yapıların yükselmesiyle 1 sene sonra ise ikametgahların başlayacaktır” dedi.

8 bin konut yapılacak

KHK kapsamında Gemklik İlçesi’nde Manastır Mevkii’nde bulunan Cumhuriyet ve Cihatlı mahallerine ilk etapta 8 bin konut yapılması planlanıyor. Bu mevkilerde devam eden 1400 konut ile yapı sayısının 9 bin 400’e ulaşacağı belirtildi.

Facebook Yorumları