Türkiye Beyaz Ay Derneği tarafından Cumhurbaşkanlığı himayesinde başlatılan “Aşmak İçin Hareket” projesi kapsamında 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Balkonuk Center’de düzenlenen program ile kutlandı. Balıkesir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin de katkıları ile düzenlenen programda ilçelerden yüzlerce engelli ve ailesi programda bir araya geldi. Kahvaltılı programa Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, ilçe belediye başkanları, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

ENGELLİ VE ENGELSİZ BİREYLER ARASINDA İLETİŞİM SIKINTISI VAR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Türkiye Beyaz Ay Derneği Balıkesir Şube Başkanı Ali Aysu yaptı. Türkiye’de engelli bireylerin sayısının oldukça fazla olduğunu ifade eden Aysu, “Ülkemizdeki bireylerin yüzde 50’sinin hiç engelli arkadaşı olmamış. Yüzde 54’ü ise engelliler ile nasıl iletişim kuracağını bilmiyor. Engelsiz bireylerimizin yüzde 74’ü ise engelli bireyleri tanımaya yönelik hiçbir girişimde dahi bulunmamış. İnsanlarımızın bu kadar iletişim sıkıntısında olması engelli ve engelsiz bireylerin kutuplaşmasına neden oluyor. Hepimiz biriz. Hepimiz insanız felsefesi ile farklılıkların bir arada yaşama kültürünü geliştirmeliyiz” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “FİZİKSEL ENGEL DEĞİL, KALP VE ZİHİNLERDEKİ ENGEL SORUN”

Programda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’da davetlilere hitap etti. Engelli vatandaşların sıkıntılarını hatırlamanın ve çözmek için gayret göstermenin önemine vurgu yapan Başkan Uğur şöyle konuştu: “Engelli vatandaşlarımızın sıkıntılarını hatırlamak, azim ve gayretleri neticesinde elde ettikleri başarılarının farkına varmak sadece bir güne sığmayacak kadar önemlidir. Sanatta, sporda, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyasında yani hayatın tüm alanlarında göstermiş oldukları gayret takdire şayandır. Bu gayretlerinizin karşısında hem hükümetimiz hem de yerel yönetimler olarak bizler kayıtsız kalamazdık. Son yıllarda ülkemizde ulaşım, eğitim, sosyal yaşam ve istihdamda dünyaya örnek olacak bir atılım dönemine tanıklık ettik. Kamuda ve özel sektörde istihdamın arttırılmasından, sağlık hizmetlerine kadar birçok önemli düzenlemeler yapılmıştır.  İnanıyoruz ki bu gelişim seyri hayata pozitif bakma açısından hepimiz için önemli bir etken olacaktır. Toplum olarak hepimizin üzerine düşen görevler bulunmaktadır. Bir engelli kardeşimiz ile karşılaştığımızda nasıl davranmamız gerektiğini iyi bilmemiz gerekiyor. Fiziki engelin değil asıl kalplerdeki, zihinlerdeki engelin sorun olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Hiçbir vatandaşımız kendisini çaresiz hissetmemeli.

İnceleyin:  Torbalı Belediyesi, 'Hoş Geldin Bebek' projesi başlattı

BÜYÜKŞEHİR ENGELLİLERİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAYA ÇALIŞIYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin engellilerin toplumsal yaşama katılabilmeleri için çalışmalar yürüttüğünü belirten Başkan Uğur, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak il genelinde 20 binin üzerinde bulunan engelli kardeşlerimizin toplumsal yaşama katılabilmeleri ve kendilerini ifade edebilmeleri, başarılı olabilmeleri için; farkındalık, bilinçlendirme, eğitim, istihdam, aile seminerleri, ulaşım, spor gibi geniş bir yelpazede hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. Büyükşehir Belediyemiz Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü olarak 2016 yılı içerisinde toplam 484 engelli kardeşimizi evlerinde ziyaret ettik. Ailelerine bilgilendirme ve yönlendirmelerde bulunarak maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Yine ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye temin ettik. Göreve geldiğimiz günden bugüne 286 adet tekerlekli ve akülü sandalye, 30 adet Beyaz Baston dağıtımı gerçekleştirdik” dedi.

engelliler-gunu-5-7b56254c-f9c0-493f-bd91-55424a4b8b30

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA ENGELLER KALKTI

Belediyenin cadde ve sokakların yanısıra toplu taşıma araçları gibi yoğun kullanım arz eden alanlarda düzenlemeler yaptığına dikkat çeken Başkan Uğur, “Toplu taşıma araçlarımızı tüm vatandaşlarımızın kullanımı açısından uygun hale getirdik. Şehir içi ulaşımda kolaylık sağladık. Aynı zamanda cadde ve sokaklarımız olmak üzere, şehrimizi her bir vatandaşımız için uygun hale getirerek sosyal hayata katılımlarını arttırmak için çalışmalar yapmaktayız. Aynı şekilde engelli kardeşlerimize yönelik bocce sahamızın ve yine 20 yaş üstü kardeşlerimize TOKİ’de hizmet verecek mesleki eğitim merkezi ve spor sahasının donatımını gerçekleştirdik. ‘Tekerlekli Sandalye Basketbol Kulübümüz’ olmak üzere engel tanımayan tüm vatandaşlarımızın her daim destekçisi olmaya devam edeceğimizi buradan ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

engelliler-gunu-12-21436093-08ae-486b-82c3-10a60102e78e

VALİ YAZICI: “DEVLET OLARAK SİZİN YANINIZDAYIZ”

Son olarak ise Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı bir konuşma yaparak günün anlam ve önemine vurgu yaptı. Engellilerin ailelerine seslenen Vali Yazıcı, “İşinizin zor ve güç olduğunu, sürdürülebilirliğinin zahmetli olduğunu biliyoruz. Devlet olarak sizin yanınızdayız. Sizde biliyorsunuz ki son 10-15 yıldır engelli kardeşlerimize, devletimizin, hükümetimizin sunduğu imkanlar hakettikleri imkanlar. Biraz gecikme ile son 10 yıldır sizlere ulaşılmaya çalışılıyor. Bilemediğimiz, ulaşamadığımız, gözümüzden kaçan kardeşlerimiz olur ise lütfen başta Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz olmak üzere, Valiliğimize, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, kime ulaşabiliyorsanız; Jandarmaya, polise mutlaka bu kardeşlerimizi bize bildirin. Eksikliklerini hemen tamamlayalım” diye konuştu.

İnceleyin:  Hayat boyu öğrenme günleri başladı

Konuşmaların ardından Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan ve ilçe belediye başkanları spor ve kültürel alanlarda başarı elde eden engellilere hediyeler verdiler. Program protokol üyelerinin engeliler ile sohbet etmeleri ardından sonra erdi.

Facebook Yorumları