Aydın Büyükşehir Belediyesi ‘nin Yüzde yüz elektrikli otobüsü 1 ay süre ile denemeye başladı.

2 SAAT SARJ 300 KM YOL GİDİYOR

Hali hazırda kullanılan dizel motorlu araçlara göre hem çevreye CO2 salınımı yapmayan araç hem de üzerindeki elektrikli motorunu frenlemede destek olarak kullanarak bir jeneratör gibi çalışıp enerjiyi geri kazanarak elektrik bataryalarını tekrar sarj ediyor ve daha uzun menzillere çıkabiliyor. 2 saatlik sarj ile 200 kw elektrik sarj kapasitesine sahip araç klima ve ışıklandırmaklar ile 200-300 km menzile ulaşabiliyor. Sefer sonu beklemelerde ara sarj yaparak menzil daha artabiliyor.

HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLÜYOR, GÜRÜLTÜ YOK

Özellikle çevre temiz çevre anlayışı ile araçta kullanılan enerji güneş enerjisi, rüzgar enerjisi yada jeotermal enerjiden elde edilen enerji ile karbon ayak izinde tamamen 0 emisyona sahip olabiliyor. Kullanılan dizel motorlara göre araçta motor gürültüsü sarsıntısı olmadığı için hem konforlu bir yolculuk sağlıyor hem de hava kirliliğini önlüyor.Bu sayede aracın kullanım ömrü de dizel motorlara göre yüzde 50 daha fazladır.

ENGELLİYE UYGUN, TOPLAM 80 KİŞİLİK

Araç alçak taban olup ayarlanabilir süspansiyon sistemi ile engelli binişine uygundur. Elektrik motorları direk olarak arka tekerleklere entegre olduğu için araçtan aynı anda iki engelli vatandaş yararlanabiliyor. 10.7 m uzunluğa sahip araçta toplam 80 kişiliktir. Teknik olarak kıyaslama yapıldığında akaryakıt bakım ve kullanım ömrü göz önünde bulundurulduğunda yıllık araç başına en az 40 bin euro tasarruf sağlanabilmektedir. Bu rakam yapılacak olan ara sarjlarla daha uzun menzillere çıkıyor.

AYDINLILAR MEMNUN

Çevre ve hava kirliliğini önleyen konforlu ve gürültüsüz yolculuk yapan Aydın halkı tarafından tam not alan elektrikli otobüsler büyük ilgi görüyor. Sarı civcivler ile birlikte elektrikli otobüslerde Aydın caddelerinde yol alıyor.1

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Sivas Belediyesi, öğrencilere karne sürprizi yaptı