Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ilk Belediye Meclis toplantısını yönetti. Aktaş, kurallara uygun bir düzen içinde yeniden yapılanmayı gerçekleştireceklerini belirtti.

Recep Altepe’nin istifasından sonra Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Alinur Aktaş, ilk Belediye Meclis toplantısını yönetti. Aktaş, toplantıda, yapacakları çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu Aktaş, yeni dönemde saat gibi tıkır tıkır işleyen ve vatandaşın hayatını kolaylaştıran bir sistem kuracaklarını ifade etti. Bunun için 2 Kasım tarihinde göreve gelir gelmez kolları sıvadıklarını ve çalışmalara başladıklarını kaydeden Aktaş, ilk olarak belediye bürokrasisinde bazı değişikliklere gittiklerini belirtti.

2 genel müdürün istifası alındı

Aktaş, iki genel müdürün istifasının alındığını, 3 genel sekreter yardımcısıyla ise yolların ayrıldığını anımsattı. Aktaş, “Türkiye’nin 4. büyük ili ve belediyesinden bahsediyoruz. Eldeki mali durumu ve farklı gerçeklikleri de göz önüne alarak, ona göre rantabl adımları atmak durumundayız. Çalıştırdığımız personeli de diğer paydaşlarımızı da vatandaşı da mağdur etmeden, sağlıklı adımlar atmak zorundayız. Bütün heyecanımız, bütün derdimiz bununla alakalıdır. Sistemi saat gibi tıkır tıkır işletmek istiyoruz. Paranın, projenin ve personelin yönetimi belediyeciliğin olmazsa olmaz unsurlarıdır. Bu sistem ne kadar sağlıklı bir şekilde kurulup işletilirse, belediyecilik de o kadar keyifli olur ve vatandaşa kendisini fazlasıyla hissettirir. Biz bunun peşindeyiz” dedi.

“Kendi aracımı kullanacağım”

Başkan Aktaş, meclis açıklamasında makam araçları konusuna da değindi. Aktaş, bu konuda herkesin kanaatine saygı duyduklarını belirtti. Başkan Aktaş, belediyede bir tane makamın bulunduğunu ve onun da Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamının olduğunu kaydetti. Diğerlerinin tamamının hizmet amaçlı olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, “Şahsen kendim de evden belediyeye gelirken ya da eve giderken kendi aracımı kullanacağım. Bunu 13,5 senedir hamdolsun İnegöl’de uyguluyorduk. Aynı uygulamayı burada da yapacağız. Unvanı ve vasfı ne olursa olsun daire başkanlarımız, şube müdürlerimiz, genel müdür ve genel müdür yardımcılarımız bunu uygulamakla yükümlüdürler” diye konuştu.

İnceleyin:  Başkan Aktaş: “Bursa’nın tarihini de talihini de değiştireceğiz”

“İndirim hissiyatla alınacak bir karar değil”

Başkan Aktaş, toplantısında su indirimi konusuna da değindi. Aktaş, şu anda konunun Plan ve Bütçe Komisyonu’nda olduğunu ve değerlendirmenin ardından Meclis’te yürürlüğe girerek onaylanacağını aktardı. Aktaş, “Su indirimi konusu hissiyatla alınabilecek bir karar değil. Gönlüm arzu eder ki suyu yüzde 50 indirmek. Çok isterim gerçekten. Ama önümüzde gerçekler de var. Buna göre düzenleme yapıp, halkın istifadesine sunacağız” açıklamasında bulundu.

Başkan Aktaş, ulaşım konusunda dezavantajlı gruplar ile çok çocuklu ailelere yönelik yeni düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Facebook Yorumları