Antalya’nın Aksu ilçesinde Çalkaya Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili onay çıktı. Onay, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Aksu’nun Çalkaya, Hacıaliler, Altıntaş, Kemerağzı, Mandırlar ve Güzelyurt mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile ilgili karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandı. Kararın, Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından proje yürürlüğe girdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Çalkaya’da 11726 parsel üzerinde yaklaşık 30 bin vatandaşın tapularındaki şerhlerin kaldırılacağını söyledi. Türel, yaklaşık 30 yıllık Aksu -Çalkaya sorununu çözecek tarihi bir karar alındığını belirtti. Türel, bölgeyi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan ettiklerini kaydeden Başkan Türel, “Önce Bakanlar Kurulu ve Başbakanımız imzaladı. Dün de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan kararın yürürlüğe girmesini onadı. Resmi Gazetede de yayımlanarak artık hiçbir engel kalmadı” dedi.

TAPULARDAKİ ŞERHLER KALDIRILACAK

Toplam alanın 13 bin 700 dönüm olduğunu belirten Başkan Türel, Çalkaya’daki sorunun çözülmesi için daha önce Maliye Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Aksu Belediyesi arasında sulhname imzalandığını, çözüm için ilk adımın atıldığını hatırlattı. Başkan Türel, “Hesabımıza göre bir sorun çıkmaz ise ocak-şubata kadar tapulardaki şerhleri de kaldırmış oluruz” diye konuştu.

YENİ KENTSEL DÖNÜŞÜM

Çalkaya bölgesinde yeni bir kentsel dönüşüm başlatılacağını vurgulayan Menderes Türel, “Buradaki amacımız tapularda ki şerhleri kaldırmaya yönelik bir kentsel dönüşüm çalışmasıdır. Bu çerçevede Çalkaya’da vatandaşın kent yaşamında ihtiyacı doğrultusunda sosyal donatı alanları başta olmak üzere, eğitim kurumları, resmi kurumlar, parklar, çocuk oyun bahçeleri, spor salonları gibi alanlar oluşturularak bu bölge yeni bir yaşam alanına dönüştürülecektir. Çalkaya, Antalya’nın en değerli alanlarından bir tanesi olacak” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Antalya'da 3. Etap Raylı Sistem Projesi başlıyor