Ana SayfaTurizmAntalya'nın en çevreci projesi geliyor... Boğaçayı Projesi başlıyor...

Antalya’nın en çevreci projesi geliyor… Boğaçayı Projesi başlıyor…

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçayı Projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, bunun kentin en çevreci projesi olduğunu söyledi.

Türel, Konyaaltı Sahil Projesi’yle ilgili Mimarlar Odası’ndan sonra İnşaat Mühendisleri Odası’nda akademik ve meslek odalarının temsilcilerine bilgi verdi. Toplantıda, Proje Koordinatörü Çevre ve Orman Bakanlığı Emekli Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya, Yıldız Teknik Üniversitesi Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Doğan, Çevre Mühendisi Hüseyin Karışan, Kıyı ve Liman Mühendisi Atakan Yüce, DOME Mimarlık Genel Müdürü Murat Yılmaz, Boğaçayı Projesi’yle ilgili bilimsel verileri paylaştı ve teknik bilgiler verdi.

“Taşkın riski önleniyor”

Antalya’nın en çevreci projesini anlattıklarını belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Taşkın önleme projesi olması itibariyle fevkalade önem arz ediyor. Boğaçayı senelerdir hem rusubat hem de bir kanayan yara olarak taş ocakları sorunu yaşıyor. Boğaçayı’nın çevresini bir yaşam alanına dönüştürmek suretiyle Antalya’yı kum ve taş ocakları felaketinden kurtarıyoruz. Bunun adımları atıldı artık nihayete geldik. Burayı yaşam merkezine dönüştürerek, Antalya’yı çevre felaketinden, Boğaçayı taş ocaklarından kurtarıyoruz” dedi.

“Çevrecilerden teşekkür bekliyorum”

Antalya’yı taş ve kum ocakları felaketinden kurtardıklarını kaydeden Türel, çevrecilerden teşekkür beklediğini söyledi. Antalya’da artık kum ocaklarının tarihe karışacağını vurgulayan Menderes Türel, projenin önemli bir çevre projesi olduğunu kaydetti. Bilim adamlarının rusubat akışkanlığının sağlanması ile ilgili bir teknik sıkıntı olmadığını ifade ettiğini belirten Başkan Türel, “Antalya’yı koruyacağız. Antalya’nın zerre sahilini kaybedileceği bir yerde Menderes Türel olmaz. Jeoloji Mühendisleri Odası Konyaaltı Sahili’nde 60-80 metre civarında kayıp olduğunu söyledi. Biz bu kayba göz yumamayız. Tedbir almamız lazım dedik, işte o tedbiri alıyoruz şimdi. Beslemeyle bu sahili de doldurarak artık sahilin, rusubatı da getirmek suretiyle erozyona uğramamasını sağlıyoruz” dedi.

“Konyaaltı’nın iki yakası bir araya geliyor”

Boğaçayı Projesi’nin Konyaaltı’nın iki yakasını bir araya getirdiğinin de altını çizen Başkan Menderes Türel, “Konyaaltı’nda Varyant’ın altında bir yaşam canlılığı vardır ama bu Boğaçayı’na kadar gittikçe azalarak devam eder. Oralarda imarlaşma ve konut oldukça yoğunlaşmasına rağmen hala Varyant altında bu yaşam canlılığı sıkışmış kalmıştır. Şimdi bu yakaya da bir yaşam canlılığı getirerek Konyaaltı’nın iki yakasını bir araya getirmek suretiyle Konyaaltı’nı bütüncül bir yaşam canlılığı oluşturacak adımlarını atıyoruz” diye konuştu.

Boğaçayı Projesi’nin sadece Antalya’ya değil, Türkiye’ye katma değer sağlayacak bir proje olduğunu anlatan Türel, “Burada bir Hollywood stüdyolarının olması demek, dünya sinema endüstrisinin Antalya’ya gelmesi demek. Sinema endüstrisinden ülke olarak kazanacağımız katma değerin yanı sıra uluslararası tanıtımda da bize çok büyük bir fırsat sunacak. Bu her şeyden önemli” dedi.

“İlk etap 1 milyar TL”

Başkan Türel, bir soru üzerine, Boğaçayı Projesi’nin 3 başlıktan oluşan 1’inci etabının yaklaşık 1 milyar liraya mal olacağını söyledi. 20’ye yakın bir akademisyen grubunun üzerinde çalıştığı Boğaçayı Projesi’nin Antalya’ya çok büyük bir zenginlik katacağının altını çizen Türel, “1 milyar TL’lik bir projeden bahsediyoruz. 10 bin Antalyalı iş sahibi olacak” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler