Ana SayfaUlaşımSefaköy-Başakşehir Havaray Projesi iptal edildi

Sefaköy-Başakşehir Havaray Projesi iptal edildi

İstanbul’da Küçükçekmece-Başakşehir arasında yapılması planlanan 15 kilometrelik Havaray Projesi iptal edildi. Projenin revize edileceği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Küçükçekmece Belediye Binası yanında yapımına devam edilen Küçükçekmece Zeminaltı Otopark ve Meydan Projesi’nde incelemelerde bulundu. Programda Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz de Başkan Uysal’a eşlik etti. Başkan Karadeniz’in Başkan Uysal’a incelemeler sırasında projeler hakkında bilgi verdiği öğrenildi.

“Vatandaşların rahatsızlığı vardı”

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, yapılması planlanan Havaray projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Uysal, “Küçükçekmece Belediye binasının olduğu yerden, Sefaköy’den Başakşehir’e Fatih Terim Stadyumu’nun olduğu yere 15 kilometrelik bir yere Havaray ihalesi yapılmıştı, projelendirilmişti. Öncesinden Havaray insanlara çok cazip gelmişti. Ancak projelendirilip ihalesi yapıldıktan sonra özellikle Sefaköy bölgesindeki vatandaşlarımızın çok ciddi bir rahatsızlığı vardı. Bu rahatsızlık da özellikle dar bir bölgeden geçtiği için kamulaştırması vardı. Yine kamulaştırma yapıldıktan sonra dar bir alandan geçtiği için binaların önemli bir miktarının önünden devasa bir görüntü kirliliği rahatsızlığı oluşturacaktı. İlçe belediyemiz ile büyükşehir belediyesi olarak bizler de vatandaşlarımızın bu rahatsızlığını dikkat aldık. Her ne kadar maliyet biraz artmış olsa bile biz artık Havaray’ı iptal ediyoruz” dedi.

“Kısa zamanda ihaleye çıkacağız”

Uysal, bunun yerine metro ve hafif raylı sistem olarak bunu yeniden revize edip, kısa bir zamanda yeniden ihaleye çıkmasını sağlayacaklarını anlattı. Uysal, “Özellikle Beşyol bölgesinden metro olarak geçmesi lazım ki vatandaşlarımızın hem orada ciddi bir kamulaştırma yükü büyükşehir adına bir yüktü hem de vatandaşımız adına onlara büyük bir yapı vardı. Gerekirse daha sonraki yerlerde işi hızlı ve çabuk bitirme adına yer üstünden yol ortasından uygun olan yerlerden bazı yerlerde yer altına inip bazı yerlerde yer üstüne çıkarak yapacağız. Bunun örnekleri biliyorsunuz daha önce Aksaray ve Esenler’de olduğu gibi daha sonra Vezneciler, Sultançiftliği’nde olduğu gibi bazı yerlerde yerin altından bazı yerlerde yerin üstünden geçerek yapacağız” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler