Türkiye’nin ilk Havaray inşaatı İstanbul’da başlıyor. Küçükçekmece-Sefaköy-Başakşehir arasında yapılacak olan Havaray hattına ilişkin olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın “her yere metro, her yerde metro” projeleri kapsamında yapılacak olan Havaray’ın ihalesinin tamamlandığı bildirildi.

havaray-projesiProje kapsamında ihalenin sözleşme aşamasına gelindi. Havaray’ın inşaatına Nisan ayında başlanması planlanıyor. 2019’un ilk aylarında hizmete alınması öngörülen Havaray’ın uzunluğu 15 kilometre, yolculuk süresi 27 dakika ve yolcu kapasitesi de tek yönde saatte 15 bin kişi olacak. Küçükçekmece’den başlayacak olan seferler, Sefaköy, Halkalı Merkez, Toki-1, Toki-2, Atatürk Oto Sanayi – 1, Atatürk Oto Sanayi – 2 gibi istasyonlardan geçerek, Fatih Terim Stadyumu istasyonunda son bulacak.

Havaray güzergahı üzerinde farklı noktalardan metrolara da entegre olunacak. Bu kapsamda, Halkalı merkez istasyonundan Kirazlı-Halkalı metro hattına, Sefaköy istasyonundan Yenikapı-İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro hattına, Arena Park istasyonundan ise Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metro hattına bağlantı kurulacak. Ayrıca, Başakşehir istasyonundan da Otogar-Bağcılar-Başakşehir metro hattına entegre edilecek.

Alarko’nun ihalesini kazandığı Havaray projesinde ihale sözleşme aşamasına gelindi. İnşaatının Nisan ayında başlaması beklenen projenin, 2019 yılının ilk aylarında hizmete alınması bekleniyor.

havaray-hatti

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İBB, 'yerinde çözüm' başlattı... Yöneticiler, şehri geziyor...