Mersin Büyükşehir Belediyesi, iki gün arayla Bozyazı ilçesinden sonra Erdemli’de Limonlu-Kumkuyu Atık Su Arıtma Tesisi’nin temelini attı.

Mersin’de yıllardır beklenen tesislerin yapımına başladı. Bozyazı’da temeli atılan dev tesislerin ardından son olarak Erdemli Limonlu-Kumkuyu Atıksu Arıtma Tesisi’nin temeli, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından atıldı.

mersin2Temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, her yere eşit hizmet ilkesi ile çalıştıklarını belirterek, “Büyükşehir Yasası ile hizmet ağımız çok genişledi. Buna rağmen her yere eşit hizmet götürmeye gayret ediyoruz. Mersin merkezde ne varsa ilçelerde de oluyor. Şu anda hizmet ettiğimiz alan 15 bin 830 kilometrekarelik alan ki bu İstanbul’un yerleşim alanının 3 katı. Bu kadar geniş bir coğrafyada sizin de bizim de işimiz kolay değil” dedi. Bakan Elvan’a kendilerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden Başkan Kocamaz, son 3 yıl içerisinde kent genelinde 4 bin 500 kilometreye yakın yol çalışması yaptıklarını belirterek “Mersin’in ulaşım çilesi bitecek, parklar, bahçeler çiçek açacak, sahillerimizde mavi bayraklar dalgalanacak, hizmet Mersinlinin ayağına gelecek demiştik. Kent merkezi yenilenecek, Mersin kaliteli hizmetle tanışacak, yaşlı, genç, engelli, kadın, erkek, insan ve hayvan dostu olacak, Mersin’i herkes tanıyacak demiştik. Bu sözlerin birçoğunu gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

10 MİLYONLUK YATIRIM

Arıtma tesisiyle ilgili bilgiler veren Başkan Kocamaz şöyle dedi: “Limonlu-Kumkuyu Atıksu Arıtma Tesisi ile sözleşme bedeli yaklaşık 10 milyon lira olan büyük bir yatırımı Erdemli ilçemize kazandırmış olacağız. Avrupa Birliği standartlarına uygun bir şekilde inşa edilecek olan arıtma tesisimiz, 2022 yılına kadar olan Birinci Kademe döneminde 38 bin 400 kişiye hitap edecek, günde 6 bin 336 metreküp atıksu arıtacaktır. Uzun havalandırmalı aktif çamur sistemine göre dizayn edilen ve biyolojik arıtma yapacak olan arıtma tesisimizi 2017 yılı sonuna kadar hizmete açacağız.”

İnceleyin:  Medyada Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Dil Konferansı Mersin'de

mersin3mersin5

Facebook Yorumları