Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan, dünyanın ilk borsasının kurulduğu ve ikinci Efes olarak bilinen Aizanoi Antik Kenti’nde Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulu düzenlenen törenle açıldı.

Çavdarhisar Belediyesi tarafından satın alınan ve Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) desteğiyle restore edilen Çavdarhisar Evi’nde düzenlenen açılışa Vali Ahmet Hamdi Nayir, Çavdarhisar Kaymakamı Kadir Yurdagül, Çavdarhisar Belediye Başkanı Halil Başer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Antruia Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulu Kurucusu Dr. Murat Yıldız, Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Berna Dalaman, Aizanoi Kazı Başkanı Prof. Dr. Elif Özer ile kazı ekibi, Anadolu Üniversitesi, TED Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri katıldı.

Anturia Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulu, kapılarını ilk olarak Anadolu Üniversitesi, TED Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin ve 30 öğrencinin katıldığı “Tasarımın Kültür Tarihi” adlı atölyeyle açtı. Açılışta eğitimciler tarafından kamusal arkeoloji ve dönemin yaşam şartları hakkında konular anlatıldı.

“Bugün ilk ders verildi”

Çavdarhisar’ın zenginlikler yeri olduğunu belirten Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Çavdarhisar Doğal olarak hemde tarihi olarak büyük zenginliklere sahip. Burada valiliğimizin öncülüğünde restore edilen binamızı da, bu zenginliklerimizin tanıtılması için kullanılabilecek bir yol olarak düşündük. Hem arkeolojiye ait hemde doğa etiğine ait kursların ve eğitimlerin verilebileceği alan olarak bizden talep edildi. Bizde burada ki çalışmaları ona göre yaptık. Bugün ilk ders verildi. Diliyoruz ve temenni ediyoruz ki burası yapılacak olan çalışmalarla ilimizin zenginliklerinin tanıtılmasında önemli bir nokta olacak. Hem Kaymakamlığımızın hemde Belediyemizin buraya sahip çıkmasıyla güzel bir çalışma olacağını düşünüyoruz. Buradaki beklentimiz ilimizin dışından gelecek olan kişilerin burada tarihimize olan ilginin, duyarlılığının daha da artması ve arkeoloji konusunda bilgilendirilerek ilimizin, ülkemizin farkındalığının onlar üzerinde oluşturulup buradan ayrılması. Ben görev alan arkadaşlarımıza ve buraya kadar getiren İl Özel İdaremizin, Kültür Müdürlüğümüzün ve Kazı Ekibimizin gayretlerine teşekkür etmek istiyorum. Basınımızın da ilgisine özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  CHP BURSA İÇİN "MUSTAFA BOZBEY" DEDİ