Ethiyopyalı atlet Amdework Walelegn, İstanbul’da düzenlenen maratonda, Türkiye sınırları içerisinde koşulan en iyi Yarı Maraton derecesi elde etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor’un düzenlediği ve dünyanın en iyi 11 yarı maratonundan biri olarak “Altın kategori’”e koşulan Vodafone 13. İstanbul Yarı Maratonu tamamlandı. Sabah 08.45’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın startıyla başlayan maratona İstanbullular ve turistler yoğun ilgi gösterdi. Maratonda İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Vodafone İcra Kurulu Başkanı Colman Deegan da yer aldı.

Altın atletler de katıldı

21 kilometre ve 10 kilometre kategorilerinde koşulan İstanbul Yarı Maratonu’da Türkiye dışında Malezya’dan Peru’ya, Japonya’dan Maldivler’e 50’den fazla ülkeden 7 bini aşkın çipli koşucu katıldı. Maratonda Azerbaycan, Etiyopya, Kenya, Fas, Türkiye’den 12 erkek, 14 bayan altın atlet de yer aldı.

En iyi Yarı Maraton derecesi

İstanbul Yarı Maratonu’nu erkeklerde Ethiyopyalı atlet Amdework Walelegn kazandı. Walelegn’in 59 dakika 50 saniyelik zamanlaması, Türkiye sınırları içinde bugüne kadar koşulan en iyi Yarı Maraton derecesi oldu. Erkeklerde ikinci 1 saat 7 saniyelik derecesiyle Ethiyopyalı Asefa Tefera oldu. Türk koşucu Kaan Özbilen, 1 saat 8 saniyelik derecesiyle 3. oldu. Kadınlar kategorisinde yine ilk 2 sırayı Ethiyopyalı atletler aldı. Ababel Yesnaneh 1 saat 6 dakika 22 saniyelik derecesiyle yarışı ilk bitiren isim oldu. Yesnaneh’i 1 saat 7 dakikalık derecesiyle vatandaşı Roza Dereje takip etti. Kenyalı Diana Chemtai Kipyokei 1 saat 7 dakika 55 saniyelik derecesiyle 3. oldu.

“Her mahalleye spor alanları yapıyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Yarı Maratonu’nun kasım ayında yapılacak İstanbul Maratonu’ndan önce yapılan önemli bir organizasyon olduğunu belirtti. Uysal, “İBB olarak düzenlediğimiz maratonlar halkımızın sporla barışması, sporun günlük hayata katılması ve şehrimizin tanıtımı adına çok önemli. Her mahalleye spor alanları yapıyoruz ama vatandaşlarımızın sporu hayatına katabilmesi için bu tür organizasyonların daha etikli olduğunu düşünüyorum” dedi.

İnceleyin:  CHP'nin İstanbul Adayı: Ekrem İmamoğlu

Profesyonel sporcuların dünyanın her tarafına gidip koştuğunu ifade eden Mevlüt Uysal, maratonlarda asıl görmek istedikleri tablonun vatandaşların ailecek gelip burada spor yapabilmeleri olduğunu söyledi. Uysal, “Bugün de torundan dedeye herkes burada. İstiyoruz ki insanlar senenin her günü sporu hayatına dahil etsin, sporla barışsınlar” diye konuştu.

“Rekor kırılması mutluluk verici”

Mevlüt Uysal, İstanbul Yarı Maratonu’nda Türkiye rekoru kırılmasından çok mutlu olduğunu söyledi. Uysal, “Dünya’nın en önemli Yarı Maratonlarından biri olan İstanbul Yarı Maratonu’nda rekor kırılması bizim için mutluluk verici. Bugün koşulan 59:50’lik derece Türkiye Rekoru. Ethiyopyalı atlet Amdework Walelegn’i tebrik ediyorum. Bugün koşuya uygun güzel bir hava var. Dünyanın sayılı atletleri ile birlikte İstanbulluların yoğun katılımı da bizim için mutluluk verici. Bugün spor adına Yenikapı’ya gelmiş olan herkesi kutluyorum. Dereceye giren tüm sporcu kardeşlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Facebook Yorumları