CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan

CHP’den “erken yerel seçim” açıklaması geldi. CHP sözcüsü Bülent Tezcan, “CHP, yerel seçimlerin öne alınması için getirilebilecek bir Anayasa değişikliğine destek vermez” dedi.

AK Parti ile ittifak halinde seçime giren partilerin, yerel seçimlerin bu yılın sonbaharına alınmasına ilişkin fikirleri dile getirilmeye başlandı. CHP ise, bu konudaki fikrini resmen açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Sözcü’ye açıklamalarda bulundu. Tezcan, “CHP, yerel seçimlerin öne alınması için getirilebilecek bir Anayasa değişikliğine destek vermez” dedi.

“CHP, ‘hayır’ der”

Tezcan, böyle bir teklifin gelmesi halinde CHP’nin “hayır” diyeceğini kaydetti. Tezcan, “Eğer iktidar mutlaka bir Anayasa değişikliği yapmak istiyorsa, bunu seçilmiş yerel yöneticilerin görev sürelerinin kısaltılması için değil, bağımsız yargı için getirsin. Yargı bağımsızlığının sağlanması için, yüksek yargıya ilişkin mevcut kurulların ve bu kurullara seçim sistemlerinin değişmesi için CHP olarak halihazırda bir Anayasa değişiklik hazırlığımız var. Bu konuda, yargıyı gerçekten bağımsız yapmak için Anayasa değişikliği yapmak isterlerse, biz varız. Ancak yerel seçimlerin erkene alınması konusunda olası bir değişiklik teklifine, CHP destek vermeyecektir” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  CHP İBB Adayı Ekrem İmamoğlu oldu