30 yıldır belediye başkanlığı görevini yürüten Edremit Belediye Başkanı CHP’li Kamil Saka’ya, 38 gün hak mahrumiyeti cezası verildi.

Türkiye’nin en uzun süre belediye başkanlığı görevini yapan başkanı olan ve 30 yıldır bu görevi yürüten Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’ya 38 gün memuriyetten hak mahrumiyeti cezası verildi. Yaklaşık 10 yıl önce Güre Belediye Başkanı olarak görev yaparken bir taş ocağı ruhsatı ile ilgili açılan davada hak mahrumiyeti cezasına çarptırılan Saka, Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda konuştu.

“Zararın nerede olduğunu bilmiyorum”

Saka, kamu zararına neden olduğu için 38 gün memuriyetten hak mahrumiyeti cezasına çarptırıldığını belirtti. Saka, “Kamu zararının nerede olduğunu bilmiyorum. Ama oluşturulmuş olan bilirkişilerin yapmış olduğu bir durum. Tabi bu konuda yasal olarak Türkiye’de şu anda uygulanmakta olan adalet ölçüleri içerisinde yasal hakkımı arayacağım” dedi.

“10 yıl sonra cezaya çarptırıldım”

Saka, görevine iade edilene kadar Belediye Başkanlığı görevini Belediye Meclis Üyesi Mehmet Ertaş’ın yürüteceğini açıkladı. Saka, “Yapmış olduğumuz işi bugün gene aynı şekilde yaparım, çünkü o konuda yasal olarak denetleme yetkim yok. Denetleme yetkimin olmadığı bir yere, ruhsat verme yetkimin olmadığı bir yere ’Neden ruhsatsız?’ deme yetkim de yok. Onun için yetkim olmayan bir yerden 10 yıllık bir süre geçmesine rağmen böyle bir cezaya çarptırıldım. Bana bu cezayı veren ceza mahkemesi, uygulanan ceza idari bir ceza. Bu konuda görüştüğüm hukukçuların hiçbirinin ya nasıl olur, ya nasıl böyle bir ceza verilir deniyor. Ben de anlamadım” diye konuştu.

“Bu konuda çok üzgünüm”

Saka, hakkını sonuna arayacağını vurguladı. Saka, “Temyiz yolu açık. Ama böyle bir kararı nasıl verebilirler ben onu da anlamış değilim. Hakikaten bu konuda çok üzgünüm. Çünkü yaşamım boyunca çoğu zaman arkadaşlarımla darılma, kırılma nedenim kamu menfaatini her şeyin üstünde tutmam olmuştur. Kamu menfaatini her şeyin üzerinde tutarak bu noktaya kadar gelmiş bir insanın ’kamuyu zarara uğratmaktan’ ceza alması kadar da acı bir şey olmaz. Onun için bir müddet ben sorumluluk bakımından aranızda olmayacağım. O konuda belediye başkan vekili arkadaşlarımıza elbirliği ile sahip çıkmanız gerektiğine inanıyorum” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  Meram, 'Yenice Parkı' ile hareketlendi

Kamil Saka, daha sonra oturuma son vererek meclis toplantı salonundan ayrıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’ya verilen 38 günlük memuriyetten hak mahrumiyeti cezası ile ilgili kararın tebliğ edilmediği, önümüzdeki günler içinde tebligatın gerçekleşeceği öğrenildi.

Facebook Yorumları