Dünyanın en iyi festivali seçilen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl 18’inci kez düzenlenecek.

Dünya Festivaller Birliği (CIOFF) tarafından dört kez dünyanın en iyi festivali seçilen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl 18’inci kez düzenlenecek. Festivalin tanıtım toplantısı yapıldı. Beyoğlu’nda bir otelde gerçekleşen toplantıya, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Belediye Başkan Yardımcıları, Sanatçılar Ahmet Selçuk İlkan, İpek Açar, Suat Suna ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

“Temel felsefesi eğlendirmek değil”

Festivalin temel felsefesinin insanları eğlendirmek olmadığını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Hedefimiz Cannes Film Festivali gibi, Büyükçekmece denilince dünyada akla kültür ve sanat festivalimiz gelsin. Bizden sonra da devam etsin, gelecek olan belediye başkanlarına baskı unsuru olsun diye, Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’nin derneğini kurduk. Bu da önemli bir tespittir. Festival ana hedefe ulaşmamıştır ama hedefe ulaşmıştır. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali, bir dünya festivalidir. Türkiye’deki şekliyle de Türkiye’nin dünyadaki en iyi festival ödülünü 4 kez alan bir kültür faaliyetidir” dedi.

64 ülkeden katılım olacak

Festival, 64 ülkeden kültür ve sanat elçilerini ağırlayacak. Festivalde, dünyanın pek çok ülkesinden 5-85 yaş arasındaki sanatçılar buluşacak. Ayrıca festivalde Uluslararası Çalgı koleksiyonu, Uluslararası Kukla Festivali, Taş Plak Sergisi, Geleneksel El Sanatları, Fotoğraf Yarışması Sergisi, Uluslararası Kukla Tiyatrosu Gösterisi, Halk Dansları Yarışmaları ve Gösterileri, Heykel Sempozyumu, Çocuk El Sanatları Akademisi, Çocuk Seramik Akademisi ve Türk Yemekleri Sergisi gibi farklı etkinlikler vatandaşların beğenisine sunulacak.

Yıldız yağmuru

Festivalin geleneksel geçiş kortejinin kostümleri ünlü modacı Cemil İpekçi tarafından tasarlandı. Festival kapsamında İpek Açar, İskender Paydaş, Suat Suna, Bengü, Mor ve Ötesi, Koray Avcı ve uzun yıllar Michael Jackson, Whitney Houston başta olmak üzere birçok ünlü sanatçının vokalistliğini yapan ABD’li sanatçı Della Miles misafirlere müzik ziyafeti verecek.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Deniz, kum ve güneş eşliğinde Şile Kitap Festivali