Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Millet İttifakı adayı CHP‘li Zeydan Karalar, Cumhur İttifakı’nın Adana’da 56 bin geçersiz oyun yeniden sayılması isteğini kabul etmedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Millet İttifakı adayı Zeydan Karalar, CHP İl Başkanlığı’nda 31 Mart Yerel Seçimleri ile ilgili yapılan basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ile Ayhan Barut’un yanı sıra Seyhan Belediye Başkan adayı Kamuran Karaca da katıldı. “Biz Büyükşehir Belediyesini açık ara farkla aldık. İlçelerde ise çok küçük farklarla kazanıyoruz ya da kaybediyoruz gibi görünüyor. Yüreğir’de ise çok az bir oy farkı var. Yaklaşık 3 bin 600 olan oy farkı” diyen Karalar, oy sayımının iptal nedenine dair şu açıklamalarda bulundu: “Aslında bu bir takım işlemlerin yapıldığı anlamına geliyor. Orada arkadaşlarımız oyların yeniden sayılmasını talep ettiler. İlçe Seçim Kurulu toplandı ve muhtemelen baskılardan dolayı hakim, oy sayımını iptal etti.

Zeydan Karalar: “Bu itiraz usulsüzlükleri örtmek anlamına mı geliyor, onu da bilemiyorum. Ama sonuç değişmeyecekken bu itirazın yapılmasının başka bir anlamı yok diye düşünüyorum” şeklinde ifadelerde bulundu.

“Mazbatayı verdiler de biz mi almadık”

Zeydan Karalar’a mazbata ile ilgili sorular da yöneltildi. “Mazbatayı verdiler de biz mi almadık?” şeklinde cevap vermesi salonda gülüşmeler yarattı. Cumhur İttifakı’nın, aynı zamanda Büyükşehir Belediye sonuçlarına da birtakım itirazları olduğunun vurgusunu yapan Karalar, “Geçersiz oylar 56 bin civarında. Bu oyların tamamı aleyhimize çıksa bile farkı örtmez. Ama mazbatanın gecikmesinin sebebi bu itirazdır. Bu itiraz da usulsüzlükleri örtmek anlamına mı geliyor, onu da bilemiyorum. Ama sonuç değişmeyecekken bu itirazın yapılmasının başka bir anlamı yok diye düşünüyorum” şeklinde ifadelerde bulundu.

“Yüreğir’i kazandık”

CHP’nin Yüreğir Belediye Başkan Adayı Kamuran Karaca da toplantıda açıklamalarda bulundu. Yüreğirlilerin seçimlerde nespit ettikleri hatalar olduğunu, giderilmesi için yeniden oy sayımı istediklerini şu cümlelerle aşıkladı: “İlçe Seçim Kurulu’nun taleplerini 5’e 2 çoğunlukla kabul ettiğini ancak gece geç saatlerde sayıma geçilmediğini kaydederek, “Yüreğir’de İlçe Seçim Kurulu önünde büyük bir arbede yaşandı.Benim de içeri girmem engellendi. Ancak biz tartaklanarak da olsa içeri girdik. Sadece itirazımızın değerlendirilmesi için çabalıyoruz. Süreç devam ederken, gecenin ilerleyen saatlerinde karara itiraz edilerek, sayımın iptaliyle ilgili kararın çıktığını öğrendik. Biz de tekrar itiraz ettik ve Yüreğir’de oyların tekrar sayılması için karar bekliyoruz. Biz Yüreğir’i kazandığımızı düşünüyoruz.”

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Büyükşehirden Yunusemre ulaşımına 43 yeni araç