çiğli belediyesi 1

Çiğli Belediyesi, bu yıl hayata geçireceği projelerle çağ atlamayı hedefliyor. Belediyenin projeleri arasında; kız yurdu ve gençlik merkezi, uzay evi ve havacılık müzesi, emekli evi, Abidin Dino kütüphanesi, masal evleri ve sportif yatırımlar bulunuyor. 

İZMİR – Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 2020 yılında Çiğli Belediyesi tarafından başlatılacak ve devam ettirilecek projeleri “Çiğli Ayağa Kalkıyor” tanıtım toplantısında ilk kez anlattı. Toplantı, Çiğli Belediyesi’nin yeni logosunun tanıtımı ve “Gülümseyen Çiğli” adlı kısa filmin gösterimi ile başladı. Ardından söz alan Başkan Utku Gümrükçü, 2020 yılında yapılacak projeleri tek tek açıkladı. Başkan Gümrükçü, “2020 yılında hayata geçireceğimiz kız yurdu ve gençlik merkezi, uzay evi ve havacılık müzesi, emekli evi, Abidin Dino kütüphanesi, masal evleri ve sportif yatırımlar ile kentimize bilimsel, kültürel, sportif ve sosyal alanlarda çağ atlatacağız. Çiğli hizmete susamış bir ilçe. Çiğli’nin dinamikleri yüksek ve bundan kaynaklı enerjimiz var. Bu enerji hem belediyemizde hem de halkımızda var. Biz bu enerjiyle halkımızla projelerimizi uygulayarak Çiğli’mizi ayağa kaldıracağız. Değişimi yönetme ve geleceği planlamak ilkelerimizi adaylıkta da söylemiştik. 200’den fazla projemiz var. Atatürk’e aşık bir ilçeyiz. Bu çalışmalarımızı önce Atatürk’ten sonra da halkımızdan aldığımız güç ile yerine getiriyoruz” dedi.

Çiğli Belediyesi için proje ve yatırım yılı olacak

Başkan Gümrükçü, 2020 yılının Çiğli için proje ve yatırımların hayata geçeceği bir hizmet yılı olacağını vurguladı. Başkan Gümrükçü, “Günümüzde İzmir’in en hızlı büyüyen ve en çok göç olan bölgesi konumunda olan kentimizin bu büyümeye paralel olarak farklı ihtiyaçları doğmaktadır. Bu noktada, ilçemiz genelinde kurduğumuz sandıklar ve diğer belediyelerin olumlu sonuç aldığı projelerini inceleyerek halkımızın ihtiyaçlarını karşılayacağımız değişim ve dönüşüm sürecini başlattık. Çiğli Belediyesi olarak kentimizin taleplerini yönetmek ve geleceğini planlamak konusunda her daim öncü olacağız. Çağımız bilim, uzay ve teknoloji çağı. Çiğli’deki çocuklarımızın bunlardan uzak tutmak istemedik ve bu nedenle uzay havacılık kampüsü tasarladık. Çiğli artık bir üniversite kenti ve en önem verdiğimiz projelerimizin başında kız yurdu ve gençlik merkezi geliyor” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  Bombacı Ali Çavuş Türk Bayrağı’na kavuşuyor

Çiğli’de yeşil alan miktarı 100 bin metrekare artırılacak

Önem verdikleri bir diğer projenin masal evleri olduğunu ifade eden Gümrükçü, “Çiğli’ye bu yıl içinde birkaç tane kazandırmak istiyoruz. Sıfır atık konusu ve engeliler de bizim için öncelikli bir konu. Engellilerimiz aileleriyle birlikte evlerine hapsedilmiş durumda. Engelli insanların onuruna yakışır bir şekilde yaşaması gerekiyor ve nüfusun yüzde 10’una denk gelen engellileri başımızın üstünde tutmak görevimiz. İki taziye evini Çiğlimize kazandırmak istiyoruz. İlçemizdeki yeşil alan miktarını 100 bin metrekare artıracağız. Çıkmaz sokakları sanat ve çocuk sokakları yapacağız. Harmandalı bölgesi bizim için önemli ve imar çalışmalarımız bu bölgeyi de kapsıyor. Güzeltepe’de kentsel dönüşüm süreci başlıyor. İmar planları Ataşehir mahallemizin bir kısmını da kapsıyor. Çiğlimize Karşıyaka Adliyesi’nin bir bölümü geliyor. Eski belediye binamızın beşinci katı Çiğli adliyesi olarak hizmet verecek. Çiğli adalet kenti olacak” ifadelerini kullandı.

Hizmetlerde dijital dönem başlıyor

Çiğli Belediyesi’nin hizmetlerinin büyük bir kısmının dijital ortamda gerçekleşeceğini belirten Başkan Gümrükçü, hizmetlerin elektronikleşmesinde öncü olacaklarını söyledi. Özellikle ruhsat konularında yapılacak e-hizmetlere değinen Gümrükçü, “Moloz taşıma kapasitemizi artırıyoruz. Bunlardan geri dönüşüm sürecinde alt malzeme olarak yararlanıyoruz. Pazar yerlerine tartı ve sağlık ekibi koyacağız. Market arabaları da pazarlarımızda olacak. Evlenenlere fidan dikme şartı getiriyoruz. İlk kez bir belediye başkanı köpekle protokol imzaladı. 2020 yılında Çiğli Belediyesi kent konseyini kuracağız. İklim değişikliği ile mücadele de bizim öncelikle üzerinde durduğumuz konuların başında geliyor” dedi.

çiğli belediyesi 2

 

Facebook Yorumları