Çorum’da bulunan ve 150 yıllık geçmişe sahip olan Veli Paşa Hanı, Çorum Belediyesinin yapacağı çalışmayla restore edilip, turizme kazandırılacak.

Çorum Belediyesi, 150 yıllık Veli Paşa Hanı ile ilgili kolları sıvadı. Veli Paşa Vakfı ile imzaladığı protokolle hanı 35 yıllığına kiralayan belediye, restorasyon çalışmaları başlatacak. Han, yapılacak çalışmaların ardından turizme kazandırılacak,

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, kentte az sayıda tarihi ve kültürel değeri olan eser bulunduğunu belirtti., Külcü, bu az sayıdaki eserlerle ilgili de çalışmalar yaptıklarını söyledi. Külcü, Veli Paşa Hanı’nın ülkemizdeki sivil mimarinin en güzel örneklerinden biri olduğunu belirtti. Külcü, tarihi eserlerin yapıldıkları dönemin izlerini taşıdığına vurgu yaptı. Külcü, “Koruma kurulu tarafından onaylı röleve, restitüsyon ve restorasyon projesine göre binanın yıllar içinde maruz kaldığı tahribatı onarmak, yapıyı özgün olmayan eklerden kurtarmak için projelerimizi hazırladık. Restorasyonda zemin katta biri batı cephede, biri güney cephede olmak üzere avluya açılan 2 restoran ile birlikte çeşitli dükkanlar da yer alacak” dedi.

“Tarihi dokuyu açığa çıkaracağız”

Külcü, restorasyon sırasında hana bitişik özel mülkiyette bulunan 4 parselin cephelerinin de hanın cephesine uygun olarak düzenleneceğini vurguladı. Külcü, “Dükkanlarda Çorum’un yöresel ürünleri yer alacak. Şehrimize gelen turistler için yeni bir cazibe merkezi haline gelecek.” diye konuştu. Tarihi eserleri ecdadın kendilerine mirası, aynı zamanda da yeni neslin emaneti olarak gördüklerini belirten Başkan Külcü, “Şehrimiz, tarihi binalar açısından kısıtlı bir şehir. Bu yüzden tarihi kimliği olan bölgelerde ve eserlerde kapsamlı bir restorasyon çalışmasına başlayacağız. Velipaşa Hanı, Eski Polis Karakolu, Güpür Hamamı, Dikiciler Arastası ve Çorum Kalesi’nde yapacağımız çalışmalarla tarihi dokuyu açığa çıkaracağız. Birkaç yıl içerisinde, Çorum turizm potansiyeli açısından da çok ileri bir noktaya gelecek” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Beypazarı turist akınına uğruyor... Yüz binlerce turist ilçeye geldi...