Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Beştepe’de, “Şehircilik Şurası” düzenlendi. Şurada konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, betonlaşmayı “Yeşillik arıyorsanız mezarlıklarda bulursunuz” sözleriyle eleştirdi.

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Şehircilik Şurası düzenlendi. Şuraya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan, şurada, çevre ve şehirleşmeyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, çarpık kentleşme, çevre kirliliği, sosyal buhranlar, yıkıcı rekabet savaş ve terör olaylarının modern insanın tasavvurunda meydana gelen köklü değişikliğin tezahüründen başka bir şey olmadığını belirtti. Erdoğan, bu değişikliği en fazla hissettikleri alanların başında şehirciliğin geldiğini ifade etti.

“Kaçak yapılaşma devam ediyor”

Erdoğan, 94’te İstanbul Belediye Başkanı olduğunda 640 bin gecekondu olduğunu anımsattı. Erdoğan, “Nüfus o zaman 8 milyondu. Görevi bıraktığımda gecekondu sayısı 110 bine düşmüş bunlar içinde kaçak yapılaşma da var. O günden bu güne gerek gecekondulaşma ve kaçak yapılaşma devam ediyor. Şehirleri inşa ederken onlara kendi ruhumuzdan da üflememiz gerekir. Bu imar bu kadar önem arz ediyor. İnsan inşa ettiği şehirlerde kendini de ortaya koyar. Şehirler kurucu ve sakinlerinin aynası gibidir. Hayata nasıl bakıyorsak yaşadığımız şehirlere de öyle şekil veririz. Zihinsel yozlaşmanın menfi etkisini en çok çarpık şehirleşmede görüyoruz. Şimdi yeşillik arıyorsanız mezarlıkların olduğu yerde bulursunuz. Bunun dışında maalesef bu tür sıkıntıları yaşıyoruz. İstanbul’da selviyi bulacaksan Karacaahmet Mezarlığı’nda bulursun, onun dışında bulamazsın o hale geldik” dedi.

“Günümüz şehirleri huzur vermiyor”

Erdoğan, bugünkü şehirlerin insan fıtratını değil bireysel hırsları merkeze alan bakış açısıyla inşa edildiğine dikkat çekti. Erdoğan, “İnsan fıtratıyla mütenasip olmayan her yer zamanla insanın zindanı haline dönüşüyor. Bu sebeple günümüz şehirleri insana huzur vermiyor. Bu konuda tüm belediyelere önemli işler düşüyor.Efendim Amerika’nın Manhattan’ı var. İyi de Manhattan’da ne var. Güneşten nasibini almamış, ruh yok ruh. Karanlık bir dünyayı orada görürsünüz. Onun için paralı olanlar Manhattan’ı tercih etmez, New York’un kenarlarını tercih eder” diye konuştu.

İnceleyin:  Silivri 3. Etap Sosyal Konutları sahiplerine kavuşuyor

“Kısa sürede çözüm kolay değil”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehircilik konusunda bir çok açıdan iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebiliriz. Son 15 yılda ülkemizdeki 81 vilayetimizin sorunları için tarihi adımlar attık. Artan araç sayısına rağmen trafik sorununu büyük ölçüde azalttık. Köklü sorunların kısa sürede çözümü kolay olmuyor. İstanbul Belediyesi’ni devraldığımızda patlayan çöplükler, akmayan sular, kokudan yaklaşılamayan Haliç vardı. Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi İstanbul ve Ankara da üzerine karbonmonoksit yağan bir şehir durumdaydı. Metro ve tünellerin hayal olduğu şehirlerimizden isyan sesleri yükseliyordu.Sadece bugün Ankara, İstanbul ve ülke genelinde milyarlarca fidan ve ağaç dikimini gerçekleştirdik. Bunları hal yoluna koyduk. Daha da iyi olacak. Bunları kontrollü bir şekilde sürdürüyoruz. Zaman zaman TOKİ’yi eleştirenlere rastlıyoruz. Mahalle kültürü yok oluyormuş, binalar çok yükselmiş bunları söyleyenlerin milletten haberi yok” ifadelerinde bulundu.

“Tek ağaç dikmeyenleri dikkate almıyorum”

TOKİ’nin gecekondulaşmayı ortadan kaldırarak kentsel dönüşüm değişimini gerçekleştirdiğini vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:
“Kendileri 30-40 katlık rezidansta oturup kapı komşularının adını dahi bilmeyenlerin mahalle kültüründen bahsetmeleri kadar boş bir iş olabilir mi? Ömürlerinde bir kez olsun kışın ısınmak için soba yakmamış, her yağmurda çatısı akmamış olanların gecekondu hayatının erdeminden bahsetmeleri riyakarlıktan başka bir şey değildir. Hayatlarında bir tek ağaç dikmediği, bir tek ağaç sulamadığı halde dünyanın en çevreci insanı geçinenleri artık dikkate almıyorum ve almayacağız.”

Mimarlar Odası’na AKM tepkisi

Erdoğan, AKM projesine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, “İstanbul’da AKM’nin projesini takdim edersiniz, ertesi gün Mimar Mühendisler Odası hemen bununla ilgili de müracaatta bulunur. Ne yaptınız siz bugüne kadar? Onu söyleyin. Nereye müracaat ederseniz edin, biliniz ki inşallah 2019, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin, o dev opera binasının bittiği yıl olacaktır. İstediğiniz kadar çırpının, istediğiniz kadar yatın, ne yaparsanız yapın. Böyle yapa yapa 10 yılımızı yediniz. Bedeli neyse onu yapacağız” dedi.

İnceleyin:  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardinli gençleri kıramadı

“Törenleri, göğsümüzü gere gere yapıyoruz”

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sırça köşklerinden bize ahkam kesenlerin asıl derdi, büyükşehirlerin, özellikle de kurtarılmış bölge olarak gördükleri belli muhitlerin sadece kendilerine ait olmaktan çıkmasıdır. Lafa gelince halkçılığı kimseye bırakmayanlar, milletle aynı yollarda yürümeyi, aynı mekanlarda oturmayı, aynı meydanları paylaşmayı içlerine sindiremiyorlar.Şu binadan başka Türkiye’nin başka opera binası yoktur. Danıştay’ına varıncaya kadar hepsi kararlarını verdiler. Buralar bizim için yapılan yerler değil ki bugün varız yarın yokuz. Bizim derdiniz bu kubbede hoş bir seda bırakmak. Başka ülkelerden devlet başkanları geldiğinde biz onları burada (Beştepe) karşılıyoruz. Başbakanlığım döneminde devlet başkanları geldiğinde caddede karşılama töreni yapıyorduk. Göğsümüzü gere gere bu tür törenleri yapıyoruz.”

Facebook Yorumları