Bodrum Belediyesince “Denize en çok mavi yakışır” sloganıyla denizde dip temizlik çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar, Cennet Koyu’nda devam etti.

Bodrum Belediyesinin, “Denize en çok mavi yakışır” sloganıyla başlattığı temizlik çalışmaları 4’üncü sezonunda devam ediyor. Belediye, bu çerçevede denizde dip temizlik yapıyor. Geçtiğimiz hafta Yalıkavak Küdür Halk Plajını temizleyen belediye ekipleri, çalışmalarına bu hafta Türkbükü-Cennet Koyu ile devam etti.

Dalgıçlar atıkları yüzeye çıkardı

Koyda, deniz dibi temizliğine katılan Bodrum Belediyesi Dalış Ekibinde görevli dalgıçlar, 1,5 saat süren temizlik çalışmaları sırasında çok sayıda atığı su yüzeyine çıkardı. Lastik ve balıkçıların kullandığı balık ağı ağırlıklı olmak üzere deniz dibinden 127 kilogram cam şişe, 148 kilogram plastik malzeme, 40 kilogram alüminyum malzeme ve yaklaşık 200 metre uzunluğunda balıkçı ağından oluşan 1 tona yakın atık topladı. Atıklar, kıyıdaki ayrıştırma işleminin ardından Bodrum Belediyesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ne nakledildi.

Öğrenciler de katıldı

Bodrum’un Türkbükü Mahallesi’nde gerçekleşen deniz dibi temizliğine Yalıkavak Profilo Marina Ortaokulu öğrencileri de katıldı. Dalgıçların çalışmalarını takip eden öğrenciler, denizden çıkarılan atıkları dikkatle izledi.

Deniz dibi temizliği hakkında öğrencilere bilgi veren ekipten 2 yıldızlı dalgıç Osman Gökmen, “4 yıldan beri dalış ekibimiz, tüm yarımada genelinde 70’e yakın dalış yaptı. Bu dalışlarda da çıkan atıkları görüyorsunuz. Bu atıklar, yüzyıllar boyunca denizlerimizde kalabiliyor ve oradaki balıkları, yaşamı ve her yeri gördüğünüz gibi kirletiyorlar. Bizler bu çalışmaları; sizin gibi gençlere bunları gösterelim, öğretelim ve denizlerimizi daha temiz tutmaya çalışalım diye yapıyoruz” dedi.

Planlanan çalışma kapsamında Cennet Koyu’ndan sonra Adaboğazı, Yalıçiftlik, Güvercinlik, Gümbet, Bitez, Ortakent, Akyarlar, Turgutreis, Kadıkalesi, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Küçükbük, Gölköy, Türkbükü, Torba ve son olarak Bodrum merkez olmak üzere toplam 19 noktada çarşamba günleri deniz dibi temizliği gerçekleştirilecek.

İnceleyin:  Tarihi su sarnıçları elden geçiyor
Facebook Yorumları