Büyükşehir Belediyesi, kentin tüm yeşil alanları, kavşak ve göbekleri, refüjleri, ana bulvar ve caddelerdeki yan bantları ve parkları yüz binlerce mevsimlik çiçekle bezedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, kentin tüm yeşil alanları, kavşak ve göbekleri, refüjleri, ana bulvar ve caddelerdeki yan bantları ve parklarını 600 bin mevsimlik çiçekle donattı.

Çiçeklendirme çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Park ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı A. Samet Uçaman, mayıs ayından bu yana 600 bin çiçeğin toprakla buluşturulduğunu, yazlık mevsimlik çiçek dikimi çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Tümü belediye serasında üretildi

Dikimi yapılan ve yapılacak olan tüm çiçeklerin Diyarbakır’ın iklimine uyum sağlayacak tür ve çeşitten seçildiğini, tümünün belediye serasında üretildiğini belirten Uçaman, kenti mevsimlik bahçe çiçekleriyle donatırken bölgede yetişen ve Diyarbakır iklimine uyum sağlayan güzel çiçeklere her zaman öncelik verildiğini vurguladı.

Uçaman, yazlık mevsimlik çiçek dikimi çalışmalarının tamamlandığını, şu an Belediye Serası’nda kışlık mevsimlik çiçek üretimi için altyapı çalışmalarının başladığını söyledi.

Bu yıl diğer yıllardan farklı bir peyzaj uygulandı

Merkez ilçelerdeki dezavantajlı bölgeleri göz önünde bulundurarak çalışma yürütüldüğüne dikkat çeken Uçaman, bu yıl dikilen mevsimlik çiçeklerin diğer yıllardan peyzaj olarak farklı olduğunu, bunun devam ettirileceğini kaydetti.

350 bin kışlık mevsimlik çiçek üretilecek

2016 yılı içinde 350 bin kışlık mevsimlik çiçek üretileceğini bildiren Uçaman, her yıl kullanılan çiçeklerin yanı sıra çeşitli kışlık mevsimlik çiçekler de üretileceğini kaydetti. İklim şartlarından dolayı kışlık mevsimlik çiçek çeşitlerinin sınırlı olduğunu dile getiren Uçaman, fidanlık alanında denemeler yapıldığını, adaptasyonu uygun olan çeşitlerin yetiştirileceğini sözlerine ekledi.13

Facebook Yorumları
İnceleyin:  2017’ye hızlı gireceğiz