Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yerine kayyum atanmayan tek DBP’li Belediye Başkanı olan Birsen Kaya Akat, partisinden ihraç edildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bağlar Belediye Başkanı Birsen Kaya Akat, partiden ihraç edildi. Akat, Diyarbakır merkezde yerine kayyum atanmayan tek DBP’li belediye başkanıydı.

Akat’ın, daha önce parti disiplinine uymadığı gerekçesiyle DBP Disiplin Kurulu’na sevk edildiği belirtildi. Kurul’da Bağlar Belediye Başkanı Akat’ın partiden ihracına karar verdiği belirtildi.

11’ine kayyum atanmıştı

Bağlar Belediyesi, Diyarbakır Merkez’de bulunan ve şimdiye kadar kayyum atanmayan tek belediyeydi. DBP, 2014 yerel seçimlerinde Diyarbakır’da dördü merkez 17 ilçe belediyesinden 15’ini kazanmış, daha sonra bu belediyelerin 11’ine kayyum atanmıştı.

“Gündemde tutulmasını doğru bulmuyorum”

Kaya, karara ilişkin yazılı açıklama da yaptı. Kaya, “İhraç kararının sürekli gündemde tutulmasını doğru bulmuyor ve halkımıza yarar getirmeyeceğini belirtmek istiyorum. Demokratik öz ve ilkeler çerçevesinde elbette tartışmalar olacaktır. Bu da doğru pratiğin gelişmesi için zorunludur. Son olarak partimin değerlerine, ilkelerine inancımı koruyor ve bunun sürdürücüsü olacağıma her şart altında bağlılığımı belirtiyorum. Hiçbir emeğin ve değerin partide kaybolmayacağına her zaman inandım ve inanmaya devam edeceğim. Çünkü bizler haklı bir davanın mensuplarıyız. Bizlere düşen toprağa düşen ilk damla gibi bu inancı muhafaza etmek ve umudumuzu barış ve özgürlüğe götürmektir. Değerlere ve halkımıza bağlı olma inancımla tüm halkımızı saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Kırkpınar'da başpehlivan 46 bin TL ödül alacak