Ankara Büyükşehir Belediyesi, su tüketiminin 3 Temmuz’da 1 milyon 450 bin metreküpe ulaştığını belirterek, vatandaşlara su tasarrufu çağrısı yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulundu. Konuya ilişkin belediyeden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, son bir haftadır hava sıcaklıklarının rekor seviyelere yükseldiği ve barajlarda buharlaşmaya bağlı su kaybının arttığı belirtildi. Açıklamada, artan sıcaklıklara bağlı barajlardaki buharlaşmanın 240 bin metreküpe ulaştığına işaret edildi. Açıklamada, “Bahçe sulamalarındaki artış nedeniyle, su tüketiminde çok yüksek rakamlar yaşanıyor. 3 Temmuz Pazartesi günü, Başkentlilerin oldukça önemli kısmı tatilde ya da memleketinde olmasına rağmen gerçekleşen 1 milyon 450 bin metreküplük tüketim bir rekordur” denildi.

“Bozuk musluklar tamir edilmeli”

Ankara’ya su sağlayan barajlardaki doluluk oranının 31,74 seviyesinde olduğu ve Eylül’e kadar su sıkıntısının öngörülmediği belirtilen açıklamada, su tasarrufu çağrısı yapıldı. Açıklamada, “Bahçeler hortumla değil yağmurlama sistemiyle sulanmalı. Kapı önleri, balkonlar, bahçeler önce süpürülüp sonra yıkanmalı. Suyun itici gücünden yararlanarak temizlik yapmaya çalışmak, israfa yol açar. Evdeki bozuk musluklar tamir ettirilmeli. Araçlar, hortumla değil kovaya doldurulacak suyla yıkanmalı. Bulaşık ve çamaşır makineleri, tam doldurulmadan çalıştırılmamalı. Sebze ve meyveler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanmalı” ifadelerine yer verildi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Büyükşehir LGS'ye giren öğrencilerin yanında