Trabzon’un Akçaabat ilçesinde Osmanlı evleriyle “Doğu Karadeniz’in Safranbolu’su” olarak nitelendirilen Ortamahalle, teleferik projesiyle turizmde adım atmak istiyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı tarihi Ortamahalle, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Osmanlı dönemine ait evleri, çeşmeleri ve mahalle kültürünü bir bütün halinde sergilemesiyle her geçen gün yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. İlçenin gözdesi olan Ortamahalle’yi turizme kazandırmak ve mahalleye canlılık getirmek için yaptığı çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda Akçaabat Belediyesi, mahallede bulunan konakları aslına uygun olarak restore ediyor. Belediye bu konakları yeme, içme, oturma alanları, konaklama ve yöresel hediyelik eşyaların satıldığı mekanlar haline getirdi. Tarihi dokusu ve eşsiz manzarası ile evlenecek çiftler için adeta doğal bir stüdyo da olan Ortamahalle, ihale aşamasına gelen teleferik projesi ile turizmde önemli bir adım atmayı hedefliyor.

Başlangıç noktası karalaştırıldı

Teleferiğin başlangıç istasyonu Cumhuriyet Parkı’nın deniz tarafında olması kararlaştırıldı. İkinci istasyonu Ortamahalle’nin arka kısmında yer alacak. Son istasyon ise ilçenin önemli turizm mekanlarından olan Akçatepe Tesislerinde olacak. Ortamahalle’de 100’e yakın tescilli tarihi ev bulunuyor. Osmanlı mimarisinin ağırlıkta olduğu yapıların bir kısmı yıkılmış olsa da Ortamahalle evleri yapılan restorasyonlarla ayakta durdurulmaya çalışılıyor.

“Osmanlı döneminin son sivil mimari örnekleri”

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, Ortamahalle’nin Akçaabat’ın eski mahallelerinden biri olduğunu belirtti. Türkmen, Ortamahalle evlerinin Osmanlı dönemindeki son sivil mimarlık örneklerinden biri olduğunu dile getirdi. Türkmen, Ortamahalle evlerinin Safranbolu ve Beypazarı’na benzetildiğini vurguladı. Türkmen, “1988’de burası sit alanı olarak ilan edildi. Daha sonra koruma amaçlı imar planı yaptırdık. Elimizden geldiği kadar bu mahalleyi korumaya çalışıyoruz. Bu mahallede bazı sıkıntılar oldu. Geçmişte mahallerini yerli halkı büyük oranda burayı terk etti. Yerlerini satarak terk ettiler. Ağırlıkta daha ekonomik durumu çok iyi olmayan kesimler buraya geldiler. Yerli halkın elinde kalan binalar var çok ortaklı hale geldi. Uzun bir süre buraya sahip çıkılmadı. Biz belediye olarak sahip çıkmaya çalışıyoruz. Burada yıkılmaya yüz tutmuş sahip çıkılmayan binaları satın alarak restore ediyoruz. Biz diğerlerine örnek olmak istiyoruz. Burada belediyemizin 6 binası oldu. Bazı binalarda konaklama, bazı binalarda ise yeme içme hizmeti veriyoruz” dedi.

İnceleyin:  100 YAŞINDA VATAN NÖBETİNDE

“Mahalleyi canlı bir hale getireceğiz”

Ortamahalle’de bulunan evlerin imar planı olmamasına rağmen düzgün yapıldığını belirten Türkmen, “Ortamahalle’nin içerisinde Osmanlı döneminden kalan bir camimiz var. 1800’li yılların başında yapılmış küçük ve çok şirin bir cami. Ayrıca 1300’lü yıllarda yapılmış olan bir kilise var. Mahallenin baş kısmında bulunuyor. Kilisenin etrafı yapılaşmıştı burayı temizledik. Kiliseyi restore ederek turizm hizmetine açacağız. Mahallemizi canlı bir hale getireceğiz. Safranbolu çok yol aldı. Bu bölgede onlara benzer bir mekan burası. Buranın fotoğraflarını gören çok ayırt edemiyor. Acaba Safranbolu mu diyorlar. Çok benziyor. Burada binalar birbirine çok saygılı yapılmış. O zamanlar imar planı yok kimse bunları takip etmiyordu. Kimse kimsenin önünde veya güneşini kesmiyor. Buradaki binaların her birinin bir bahçesi var. Bahçelerinde evin ihtiyacı olan herşeyi yetiştirebiliyorlar” diye konuştu.

Facebook Yorumları