Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Atasu Barajı bölgesinde içme suyunu kimyasal kirleticilerden korumak için organik tarımı desteklemeye devam ediyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar, Akçaabat ve Yomra ilçelerinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Atasu Barajı için kolları sıvadı. Belediye, içme suyunu kimyasal kirleticilerden korumak amacıyla organik tarımı desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda gerçekleştirilmekte olan Atasu Barajı Havzası Organik Tarımı Destekleme Projesi kapsamında çiftçilere kireç ve organik gübre dağıtımı yapıldı.

“Destek olmaya devam edeceğiz”

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, bölgedeki organik tarım çalışmalarına destek olmaya devam edeceklerini ifade etti. Üreticilerden azimle organik tarıma devam etmelerini isteyen Gümrükçüoğlu, “Ben bu projeye çok önem veriyorum. Her zamanda desteğimi sürdüreceğim. Burada 3 yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bu hizmeti verdiler. 2014’ten itibaren de bu çalışmayı biz sürdürüyoruz. Bu işten vazgeçmeyin, azimle devam edin, ben size yeni yapacağım yerlerde bu ürünlerinizi satacağınız özel bölümleri de mutlaka temin edeceğim. Sizin emeğinizin, alın terinizin kıymeti hiçbir zaman kaybolmayacak. Sayenizde insanlarımız doğal gıdalar yiyecekler, sizde emeğinizin karşılığını alacaksınız” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu

“Organik tarım son derece önemli”

Büyükşehir Belediyesi’nin Maçka’ya her alanda pozitif ayrımcılık uyguladığını kaydeden Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan da Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’na Maçka halkı adına teşekkür etti. Koçhan, “Hem Atasu Barajı hem de yeni yapılacak olan Karakaya Barajı ile Trabzon’un suyunu karşılayan ilçedir Maçka. Su havzalarında suyun kirlenmemesi için organik tarım yapılması son derece önemlidir. Büyükşehir Belediyemiz zaten her konuda; asfalt konusunda, beton konusunda, organik tarım konusunda bizlere pozitif ayrımcılık yapıyor. İlçemize olan katkılarından ötürü Sayın Gümrükçüoğlu’na teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bölgede organik tarım gerçekleştiren 207 üreticiye düzenlenen törenle 90 ton organik solucan gübresi ve 116 ton tarım kireç dağıtımı yapıldı. Havzada bulunan ve tarımla iştigal eden üreticileri organik tarıma teşvik etmek amacıyla, organik solucan gübresi, tarım kireci, ücretsiz toprak tahlili ve organik tarım yapmayı kabul eden çiftçilerin Organik Tarım Sertifika ücretleri, Büyükşehir Belediyesi Trabzon İçmesuyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından karşılanıyor.

İnceleyin:  Aydın'da tıbbi ve aromatik bitki arşivi oluşturuluyor
Facebook Yorumları