Kastamonu Belediyesi, tescilli binaların proje çizimi için bina sahiplerine destek vereceğini açıkladı. Proje çizimi yapılan binaların uygulamasını ise bina sahipleri yapacak.

Kastamonu’nun saklı tarihini gün yüzüne çıkartmak için üç yıldır hummalı bir çalışma içine girerek konak, çarşı, türbe, tarihi ticaret alanlarını ve tarihi çeşmelerin onarımlarını gerçekleştiren Kastamonu Belediyesi, sivil mimarinin eşsiz örneklerinin daha hızlı şekilde ihtişamlı günlerine dönmesi adına çok önemli bir proje daha hayata geçirdi. Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, tescilli binasını yenilemek isteyen her vatandaşın Kastamonu Belediyesi’ne başvurarak rölöve ve restorasyon projelerini ücretsiz olarak çizdirebileceğini söyledi.

“Sivil mimarinin en değerli örnekleri bulunuyor”

Kastamonu’da sivil mimarinin en değerli örneklerinin bulunduğunu söyleyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bizler göreve geldiğimiz günden bu tarafa şehrimizin geleceği için bir hedef belirledik. Bu hedefi gelecek nesillerin daha güçlü bir Kastamonu’da yaşaması için koyduk. Bu noktada ilimizin saklı hazinesini gün yüzüne çıkartmak adına hummalı bir çalışmaya girdik. Misyon projelerimiz, modern şehircilik projelerimiz ve sosyal projelerimizin yanı sına vizyon projelerimiz olarak tarihi ve kültürel projelerimizi anlattık. Turizmin canlanması adına bunların hayata geçirilmesi gerektiğini izah ettik. Turist gelmeli diyerek veya boş eleştirilerde bulunarak Kastamonu’ya turist çekemezsiniz. Bunun için önemli olan alt yapıyı oluşturmalısınız” dedi.

“Titiz bir çalışma yürütüyoruz”

Babaş, her daim boş laf yerine hizmet üretmeyi seçtiklerini anlattı. Babaş, şunları söyledi:
“Kültürel ve tarihi projeler konusunda da gerçekten çok titiz bir çalışma yürüttük ve yürütüyoruz. Bugün hayata geçirdiğimiz bu proje ile tescilli binası olan ve bu binalarını onarmak isteyen hemşehrilerimizin rölöve ve restorasyon projelerini ücretsiz olarak hazırlayacağız. Eğer çağrımız karşılık bulursa önemli bir yol kat edeceğiz. Bir tescilli bina dahi bu şekilde onarılsa Kastamonumuz için şanstır. Ama inanıyorum ki tescilli binaları olan hemşehrilerimiz bu fırsatı kaçırmayacaklardır. Tüm tescilli bina sahibi hemşehrilerimi belediyeye davet ediyor ve binalarını onarabilmeleri için hazırlanan bu önemli fırsattan yararlanmalarını istiyorum.”

İnceleyin:  Kartepe Tarihi Eşme Roma Köprüsü Koruma Altına Aldı
Facebook Yorumları