Roman ve filmlere konu olan “Kont Dracula” karakterinin esin kaynağı Eflak Voyvodası III. Vlad’ın esir tutulduğu rivayet edilen Tokat Kalesi, onarılıyor.

Tokat Valisi Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır ile kalede incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Burada gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Vali Toraman, Tokat Kalesi içinde bulunan Ceylan Yolu’ndaki kazı çalışmalarının 2015 yılında başladığını hatırlattı.

Tokat’ın kadim bir şehir olduğuna işaret eden Toraman, geçmişte kale surlarının tahrip edildiğini belirtti. Toraman, “Günümüze ulaşan kalelerin sağlamlaştırması için çalışmalar yürütülüyor. Şu anda kale surlarının restorasyonu ve sağlamlaştırma yönelik projelendirme çalışmalarının son aşamasına gelinmiştir. Kale surlarının sağlamlaştırılması projesi yetkili mercilerce tasdik edildikten sonra surları güçlendirme aşamasına geçilmiş olacak. Hedefimiz inşallah kale surlarının sağlamlaştırılması ve onarımı safhası” dedi.

“Kont Dracula zindanda tutulmuş”

Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır da, “Kalelerin bir bölümü cezaevi olarak kullanılmış. Kont Dracula’nın bu zindana atılması mümkün” diye konuştu.

Tokat Valisi Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır ile kalede incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  800 YILLIK KALE TURİZME KAZANDIRILIYOR