Ana SayfaGündemAksakal'dan Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde mesaj

Aksakal’dan Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde mesaj

DSP genel Başkanı Önder Aksakal

Aksakal’dan Kıbrıs Barış Harekatı’nın yıl dönümünde mesaj..

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, 20 Temmuz 1974’te Başbakan Bülent Ecevit’in liderliğinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs’ta başlattığı askeri harekâtın yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Aksakal mesajında;

“Kıbrıs Ada’sı Türk milleti için sadece bir toprak parçası değil, beş yüz yıllık bir geçmişin onur meselesidir. Emperyalist sistemin dönemsel fırsatçılığı ile ele geçirilen bu topraklar üzerinde kadim Türk milletinin alın teri ve emeği vardır.

Ada’yı tümden ele geçirmenin yanı sıra Türk varlığını tamamen ortadan kaldırmaya yönelik soykırım girişimlerine karşı Kıbrıslı Türk Mücahitlerce yürütülen şerefli mücadele, 1974 yılında anavatan Türkiye’nin garantörlüğünde şanlı Türk Ordusunun Barış Harekatı ile taçlandırılmış, o gün sadece Türklere değil, ENOSİS hayaliyle yanıp tutuşan Rumlara da barış içinde insanca ve hakça bir yaşam imkânı sağlanmıştır. Bugün “demokrasi havariliğine” soyunan Yunanistan, o gün yönetimindeki darbecilerden Türk askerinin Kıbrış Barış Harekâtı sayesinde kurtulmuştur.

Bilinmeli ve kabul edilmelidir ki üzerinden yarım asır geçen bir konuda bugün olmuş halâ işi yokuşa süren taraf Yunanistan’dır. Artık gerçekler temelinde davranış sergilemelerinin zamanı gelmiş ve hatta geçmektedir. Yapılması gereken en makul hareket, 1974 yılında tesis edilmiş olan barış ortamına yeniden dönmek, iki devlet arasındaki anlaşmazlık konularını adaların silahsızlandırılması ile başlayarak çözüme kavuşturmak ve derhal KKTC’yi tanımak olmalıdır. Bu tarihsel bir sorumluluktur.

Barış Harekatının 48.nci yılında, Kıbrıs Türk’ünün yaşam mücadelesinin simgesi olmuş Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş başta olmak üzere Başbakanımız Bülent Ecevit’i, 37.nci Cumhuriyet Hükümeti üyelerini, Kıbrıs’ta Türk varlığı için canını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Özelkalem Türkiye’nin Yerel Yönetim Ağı

Özelkalem Dergisi 15. Yıl Özel Sayısı’nı Gururla Sunar..  ►Abone ol

►İzle Türkiye!  ►Abone ol 

Özelkalem tv Türkiye’nin ilk yerel yönetim televizyonu Özelkalem.tv, yerel yönetimlerin tarafsız, yaygın, katılımcı, etkin mecrası olmak üzere kuruldu. Bütün yerel yöneticilerin kendi televizyonu gibi görebileceği, bütün kentlerin kendini gösterebileceği bir televizyon kanalı. #özelkalem#yerelyönetim#belediyebaşkanları

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla