Ana SayfaAkıllı KentlerDÜNYA AKILLI ŞEHİRLER FUARI İSTANBUL'DA AÇILDI

DÜNYA AKILLI ŞEHİRLER FUARI İSTANBUL’DA AÇILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen “Dünya Akıllı Şehirler Fuarı 2017”nin açılışını Başkan Kadir Topbaş yaptı. Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ve yerli yabancı pek çok misafiri ağırlayan uluslararası organizasyonun açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı da katıldı.

World Cities Expo İstanbul’17’nin (Dünya Akıllı Şehirler Fuarı 2017) açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiyi yakından takip ettiklerini ve pek çok konuda dünyada öncü olduklarını söyledi. Kendi yazılımlarını ürettiklerini ve bu yazılımları artık yurtdışına da verdiklerinin altını çizen Başkan Topbaş, “Bilgi insanlığın ortak malıdır ve çok değerlidir” ifadelerini kullandı.

İstanbullular’ın yaşam kalitelerinin arttırmak için çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Bizim yaptığımız uygulamalar bizim insanımızın faydasına dokunuyorsa biz bu uygulamaları başka şehirlerle de paylaşıyoruz.” dedi.

“İBB Navi uygulaması”

Başkan Topbaş uluslararası organizasyonlarda yabancı katılımcıların mobil cihazlar yardımıyla geliştirilen aplikasyon sayesinde kendi dillerinde tercümeyi dinleyebileceklerini ifade ederek, baskantopbas“Cep telefonunuza bir uygulama indirerek anında kendi dilinizde simültane tercüme dinleyebiliyorsunuz. Kaç bin kişi olursa olsun, herkes cep telefonlarından simültane tercümeleri dinleyebilecek. Hatta statlarda binlerce insan, anonslara gerek kalmadan cep telefonlarından ne söylendiğini duyabilecek” diye konuştu. Yapılan uygulamanın mesai arkadaşları tarafından yapıldığını ve dünyada bir benzeri olmadığını vurgulayan Başkan Topbaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zaman zaman yaşarız, bulunduğunuz noktalarda farklı lisanlarda simültane tercüme yapılıyorsa, dağıtılan cihazlar yeterli değilse, bazı insanların bunu dinleyemedikleri ve takip etmediklerini görürsünüz. Bundan esinlenerek cep telefonunda simültane tercüme dinleme imkanı sağlayabilecek bir çalışma yapılmasını istedim. Arkadaşlarımız bunu yaptılar ve başardılar.”

Başkan Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşların hayatını kolaylaştırmak adına çok sayıda yazılım geliştirdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, ‘İBB Navi’ uygulamasının mobil yazılım marketlerde en çok indirilen uygulamalardan biri olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Başkan Topbaş ve Vali Şahin, Haliç Kongre Merkezi’nin bahçesinde kurulan fuarın açılış kurdelasını kesti. Fuar alanında kurulan stantları da gezen Başkan Topbaş, İBB şirketlerinin stantlarındaki sunumları izledi.

18 Mayıs’a kadar sürecek olan fuarda 50’yi aşkın global ve yerel firma yer alıyor. Bugün başlayan dev organizasyonun ilk gününde, son dönemde geleceğin yeni nesil teknolojilerine benzersiz proje ve icatlarıyla damga vuran dünyaca ünlü teknoloji fütüristi, mucit ve hacker Pablos Holman tüm katılımcılara açık olacak sürpriz bir şov yapacak. Intellectual Ventures baş mucitlerinden teknoloji fütüristi Pablos Holman bu benzersiz deneyimin yanı sıra teknolojinin geleceği ve hayatı değiştiren yeni nesil icatlar hakkında küresel ipuçları verecek.

World Cities Expo İstanbul’da akıllı şehircilik konseptini oluşturan Teknoloji ve İnovasyon, Çevre ve Sağlıklı Yaşam, Akıllı Araçlar, Enerji, Kentsel Dönüşüm, Big Data ve Veri Analitiği, Siber Güvenlik ve Akıllı Şehir Stratejileri gibi önemli konu başlığı altında büyük önem taşıyan pekçok oturum ve panel yer alıyor.

0003

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler