Ana SayfaÇevreTemiz EnerjiDursunbey Belediyesi güneşten günde bin dolar kazanıyor

Dursunbey Belediyesi güneşten günde bin dolar kazanıyor

Balıkesir’in Dursunbey Belediyesi bünyesinde hizmete açılan güneş enerji santralinde sayesinde günlük yaklaşık bin dolar gelir elde ediliyor. Tesis, belediye hizmetleri için kaynak kapısı oldu.

Balıkesir’in Dursunbey Belediye Başkanlığı görevine geldiği günden bu yana birçok önemli projeye imza atan Ramazan Bahçavan, enerji alanında GES ile bölgede bir ilke imza attı. Çiftçi Mahallesi Bingeşik mevkisinde kurulan 20 bin metrekarelik alanda 4 bin 260 adet panel bulunuyor. Tesis, belediye günde yaklaşık bin dolar kazandırıyor.

“Tesisler kendi kaynaklarını oluşturuyor”

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, tesisin borcunu kendi kendine ödediğini ve üzerine kar koyduğunu belirtti. Başkan
Bahçavan, “20 bin metrekarelik bu alanda 4 bin 260 adet güneş paneli bulunuyor. Kendi kaynağını üreten bir belediye olarak, ülkemizin ve ilçemizin gelirine katkı sağlamak için, yenilenebilir enerji olan güneş enerji santralini belediyemiz bünyesinde kurduk. UEDAŞ ile 10 yıllık alım garantili olarak bağlantı anlaşmamız yapıldı ve ürettiğimiz enerji ile şu anda gelir elde ediyoruz. Tabii sadece İller Bankası’ndan gelen kaynaklarla değil. Kendi kaynaklarını oluşturmak konusunda da Dursunbey Belediyesi, Balıkesir’de örnek belediyelerden bir tanesidir. İşte ilçemizde daha önce kurmuş olduğumuz konkasör tesisi, beton santrali, işlettiğimiz sosyal tesisler ve en son olarak da güneş enerjisi santrali ile kendi kaynaklarını oluşturmaya devam edecektir” dedi.

“Özel sektör de faydalanmalı”

Bahçavan, tesisin şu anda günlük yaklaşık bin dolar gelir sağladığını ifade etti. Bahçavan, aylık 45 bin TL ödemesi olan tesisin kendi borcunu ödediği gibi üzerine de kar koyduğunu hatırlattı. Bu tür tesislerin ülkedeki enerji ve döviz açığına bir nebze olsun katkı sağladığını hatırlatan Başkan Bahçavan, karlı bir yatırım olan güneş enerjisinden özel sektörün de faydalanması gerektiğini sözlerine ekledi.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler