Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan

Edirne Belediyesi, bu yıl geleneksel yılbaşı kutlamasını iptal etti. Belediye Başkanı Recep Gürkan, 120 işçinin ücretini 2 aydır ödeyemedikleri için iptal ettiklerini söyledi.

Edirne Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan yılbaşı kutlamaları bu yıl iptal edildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan, konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. Gürkan, belediye olarak Saraçlar Caddesi üzerinde geleneksel hale getirdikleri yılbaşı kutlamalarını, işçilerinin ücretlerini 2 aydır veremedikleri için bu yıl iptal ettiklerini söyledi.

“Ekonomik kriz içindeyiz”

Gürkan, “Son 2 aydır özelikle, aslında 6 aydır ekonomik bir kriz içindeyiz. Sadece biz değil, tüm ülke bu krizde. Biz bunun ilk 4 ayını hissettirmeden işçimize atlattık ama, son 2 aydır biz de bütün kurumlar gibi çok büyük bir kriz içerisindeyiz. Tabi ki hazine de böyle. Belki kaçırdınız son çıkan kanun hükmünde kararnamede Vakıflar Bankası’ndaki bir payın hazineye devredilmesiydi. Bu konuda sadece biz değil, hem hazine, hem bütün belediyeler, şirketler ciddi sıkıntıda. Bu bağlamda Ekim ayından bu yana taşeron arkadaşlarımızın maaşlarını ödemekte gerçekten zorlanıyoruz. Daha önce de gecikmeli de olsa maaşları ödedik. Ama ilk kez bu son 2 aydır maaşları ödemekte ciddi zorlanıyoruz” dedi.

“120 işçi ücretlerini alamıyor”

Gürkan, 2 aydır Fen İşleri ve Kültür Müdürlüğü birimlerinde çalışan 120 işçinin ücretini ödeyemediklerini belirtti. Gürkan, “Onların maaşlarını ödeyemediğim için konsere para veremem. Belediye olarak şehrimizi süsledik. Ben de işçilerim maaşlarını alamadığı için 2 aydır maaşımı almıyorum. Bunun tam anlamıyla parayla da alakası yok. Etik olarak bu kararı aldık. Yılbaşına işçi maaşsız giriyor, gidip orada eğlenmek etik olarak bana doğru gelmiyor. İşçilerimizin maaşlarını ödeyemediğimiz için bizim eğlenmemiz söz konusu olamaz” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İzmirli üretici mutlu