Ana SayfaGündemEğitimde yöntem ne olursa olsun aslolan eğitmen

Eğitimde yöntem ne olursa olsun aslolan eğitmen

Eğitim sektörünün dijital dönüşüm içerisinde yer aldığı günümüzde önemli olanın yöntem değil etkili eğitmen ile bilginin etkin aktarımı olduğunu belirten Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ali Eşkinat, eğitim alanında eğitimcinin önemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Eğitim alanındaki değişim hız kesmeden devam ediyor. Her yeni teknolojik gelişme eğitim sektörüne de yansıyor. Dijital teknolojilerin eğitim sistemine entegre edilmesi ile eğitim alanında da yeni bir dönem başladı. Bu yaşanan köklü değişiklikler tek bir şeyi değiştirmiyor: eğitimcinin önemi…

EĞİTİMİ NASIL ALDIĞIMIZ DEĞİL KİMDEN ALDIĞIMIZ ÖNEMLİ

Teknolojinin gelişmesi karşısında durmanın neredeyse imkansız olduğunu belirten Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı Ali Eşkinat: “Teknoloji her zaman çok daha büyük hızlarla gelişmeye devam edecek. Burada eğitim alanında kullanılan teknoloji ve yöntem ne kadar değişirse değişsin aslolan eğitmendir. Eğitimi nasıl aldığımız değil kimden aldığımız her zaman önemini korumaya devam edecektir. Üniversite sonuç olarak amaçları kapsamında üniversitedir. Burada üzerinde durulması gereken konu yöntemdir. Bu bağlamda üniversitelerin online olması sadece bir eğitim yöntemidir. NETKENT Üniversitesi de her üniversite gibi geleneksel üniversite yapısının getirdiği idari ve akademik oluşumlara, değerlere ve prensiplere sahiptir dedi.

YAŞANAN TEKNOLOJİK DEĞİŞİMLER EĞİTİMCİNİN ÖNEMİNİ ORTAYA ÇIKARACAK

İçerisinde olduğumuz dijital dönüşüm çağında Sanayi 4.0 eğitime entegre olmaya başlamış durumda. Özellikle pandemi döneminde artış gösteren online üniversite konusu neticesinde, Üniversite 4.0 kavramından da bahsedilmesine neden oldu.

Online eğitim sektörü hacminin 2025 yılından itibaren 350 milyar dolar seviyesine ulaşmasının beklendiğini söyleyen Ali Eşkinat sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2030 yılına sadece 8 yıl kalmışken 21 yüzyılın ilk 22 yılında tüm tarihsel teknolojik gelişimin toplamının çok üzerinde değişen bir dünya ile karşı karşıyayız. Değişen dünyada geleneksel örgün eğitim veren üniversiteler ile birlikte dijital ortamda eğitim veren üniversiteler de global yükseköğretim sektöründe önemli paya sahip olacağı tahmin ediliyor. Tüm bu değişen olgular karşısında eğitimde, eğitmenin ön planda yer alacağı kuşkusuz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Önemli olan yöntem değil etkili eğitmen ile bilginin etkin aktarımı olduğunun bilinci akademik dünyada şekillenecek.”

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Hakkında

Eğitimde dijitalleşmenin öncüsü Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulmuş, eğitim dilinin Türkçe ve İngilizce olduğu İlk Online Türk Üniversitesi’dir. Ulusal ve uluslararası öğrencileri bünyesinde bulunduran üniversite, kurulduğu ilk günden bugüne kadar dijitalleşme hedefinde hem lokal, hem de global fark yaratmaya ve öncü olmaya devam etmektedir. Halen 3 Fakülte bünyesinde 9 Lisans ve 2 Yüksek Lisans toplam 11 programı ile pandemi sürecine rağmen eğitimine ara vermeden devam eden bölgemizin tek üniversitesi / yüksek öğretim kurumu olmuştur. Dijital dönüşüm çağının etkin bir aktörü olan Netkent Üniversitesi, önemli olanın yöntem değil, eğitmen olduğu ve günümüz dünyasında teknolojinin eğitimin gelişmesi için vazgeçilmez bir araç olduğu anlayışını benimsemiştir. Netkent ile, internet kullanım oranının sürekli arttığı, bilgiye erişimin kolaylaştığı, mekan kavramının soyutlaştığı günümüzde zamanın daha da önemli hale geldiği, sadece çağı yakalayan, hatta onu dönüştürenlerin yolunu aydınlatacak bir eğitim kurumu değil, aynı zamanda araştırmaya ve bilim üretilmesine katkı sağlayarak kuruluş ilkelerini yaşatacak bir öncü üniversite hedeflenmiştir.

https://www.netkent.edu.tr/

Ali Eşkinat Hakkında

Tekirdağ Namık Kemal İlkokulu, Galatasaray Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. University of Exeter’den Uluslararası İşletme Yönetimi alanında MBA derecesini aldı. İş hayatını 2000 yılından itibaren Bankacılık ve Eğitim sektörlerinde sürdürdü. 2008-2016 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi İİBF İşletme Bölümünde misafir öğretim görevlisi olarak bulundu. Halen, ElementGlobe Bilişim Yatırımları Ltd. Yönetim Kurulu Başkanıdır. Galatasaray Lisesi, Bilkent Üniversitesi, ve Exeter Üniversitesi Mezun Dernekleri yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Galatasaray Spor Kulübü Divan Üyesi ve Türk Böbrek Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi olan Eşkinat, Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkan Yardımcısı görevini sürdürmektedir.

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla