Ana SayfaGündemÜniversitelilere Yönelik Para Ödüllü Fon Yarışması'na kayıtlar 18 Nisan’da başlıyor

Üniversitelilere Yönelik Para Ödüllü Fon Yarışması'na kayıtlar 18 Nisan’da başlıyor

Takasbank, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) iş birliğinde üniversite öğrencilerine yönelik bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nın başvuruları 18 Nisan’da başlıyor.  Üniversite öğrencilerini uzun vadeli yatırıma yönlendirmek, yatırım fonları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nun (TEFAS) kullanım yaygınlığını artırmak amacını taşıyan yarışmaya, 18 – 26 yaş aralığında, Türkiye’de yerleşik bir üniversitede ön lisans veya lisansa kayıtlı öğrenciler katılabilecek. Ödüllü ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’na başvurular IOS veya Android cihazlar üzerinden ‘Altın Yumurta Fon Sepetim’ uygulaması indirilerek yapılabilecek.

Takasbank, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ve Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği iş birliğinde gerçekleştirilen ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’na başvurular, 18 Nisan Pazartesi günü başlıyor.  Üniversiteli gençleri uzun vadeli tasarruf ve yatırıma yönlendirmek, yatırım fonları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve TEFAS’ın kullanım yaygınlığını artırmak amacıyla başlatılan fon sepeti yarışmasının bu yıl üçüncüsü düzenleniyor.

‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nda üniversite öğrencilerinden sanal ortamda oluşturulan portföylerini üç farklı senaryoya göre, bu senaryoda yer alan profillerden en az birini seçerek yönetmeleri isteniyor. Öğrenciler yarışmaya edu.tr veya kendi üniversitelerinin resmi uzantılı mail adresleri ile cep telefonlarına yüklenen ‘Altın Yumurta Fon Sepetim’ mobil uygulaması üzerinden başvuruda bulunabilecek. Yarışma için mobil uygulamaya güvenlik sebebiyle yurtdışından erişim sağlanamayacak. Yarışmaya başvurular, 30 Nisan 2022 Cumartesi saat 23.00’a kadar yapabilecek. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, 9 Mayıs’ta başlayacak yarışmaya katılmaya hak kazanacak. Yarışma, 30 Kasım 2022 tarihine kadar devam edecek.

Yarışmacılardan; 20-39, 40-64 ve 65 ve üstü yaş dönemlerini kapsayan üç farklı senaryo ile her senaryo için 1 milyon TL tutarındaki sanal bütçeyi yönetmeleri istenecek. Yarışmacılar varlık dağılımını sadece TEFAS’ta işlem gören menkul kıymet yatırım fonlarından (serbest fonlar hariç) oluşturabilecek. Katılımcılar, hafta içi ve hafta sonu 14.00- 23.00 saatleri arasında işlem yapabilecek, ayrıca sepet değiştirme veya dengeleme her ay azami 4 (dört) kez gerçekleştirilebilecek.

Yarışma sonunda her varlık sınıfındaki farklı isimlerdeki birinciler 15 bin TL, ikinciler ise 12 bin TL nakit para ödülü kazanacak. Yarışmanın büyük ödülü ise ‘nakit’ olarak yarışmada ilk iki dereceye girenlerin olacak. Böylece yarışmada toplamda 81 bin TL tutarında ödül verilecek. Ödül alınabilmesi için “kayıt tarihi itibariyle öğrenci olunması” zorunlu olacak. 

18 – 26 yaş aralığında öğrenciler yarışacak

‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’na katılım ücretsiz olacak. Yarışmaya, Türkiye’de yerleşik bir üniversitede ön lisans veya lisansa kayıtlı 18 – 26 yaş aralığındaki öğrenciler katılabilecek. Ancak yarışmaya katılım için kayıt şartı bulunacak. 18 Nisan 2022, Pazartesi günü başlayacak kayıtlar 30 Nisan 2022, Cumartesi saat 23.00’da sona erecek. Kayıtlar; IOS veya Android cihazlar üzerinden ‘Altın Yumurta Fon Sepetim’ mobil uygulaması indirilerek yapılabilecek. Yarışmaya katılacaklar ad, soyad, üniversite ve bölüm bilgisi, doğum tarihi, TC kimlik numarası, iletişim bilgileri ve üniversite mail adresi ile kayıt yaptırabilecek. Yarışma 9 Mayıs- 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecektir.

“TEFAS Güçlü Bir Veri Kaynağı”

Takasbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Avşar R. Sungurlu, “Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim yarışmasının üçüncü yılında da proje paydaşı olarak Takasbank’ın teknolojik altyapısını  üniversiteli katılımcılara sunmaktan mutluluk duyduklarını” belirtti. Sungurlu, “Senaryo çeşitliliği ve yarışma kısıtlarında yüksek kar maksimizasyonu için yarışmacıların, detaylı fon analizi ve karşılaştırma yapabilecekleri TEFAS platformundan (www.tefas.gov.tr) yararlanmalarının fayda sağlayacağını” ifade etti. Sungurlu, gençlerimizin yatırım alışkanlıklarının finansal okuryazarlıklarının üniversite döneminde başlaması gerektiğini belirterek, yarışmanın sermaye piyasalarının gelişmesi ve derinleşmesine katkı sağlayacağını söyledi. Her geçen yıl ilgi ve katılımın artmasını beklediğini vurgulayan Sungurlu, tüm yarışmacılara başarılar diledi.

“Amaç Gençlerimizin Finansal Okuryazarlığı Artırarak Doğru Yatırımcı Olmaları Sağlamak”

‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim’ ödüllü yarışmasının bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceklerini  belirten Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop, “Gelecekte ülkemize yön verecek gençlerimizin finansal konularda bilinçlenmesi, daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için oldukça önemli. Birlik olarak bu anlayışla bütün etkinliklerimizde başta genç yatırımcılar olmak üzere yatırımcıların bilinçlendirilmesi ve eğitimlerine önem veriyoruz. Üç yıldır devam eden ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim’ ödüllü yarışmamız da bu alanda yürüttüğümüz önemli bir projemizdir” dedi.

Geleneksel hale getirilen yarışmaya gençlerin büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Öztop, “Yarışmamız için başvurularımız 18 Nisan’da başlıyor, tüm üniversiteli gençlerimizin bu yıl da yarışmaya katılımlarını bekliyoruz” dedi. ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim’ yarışmasının; Türkiye Sermaye Piyasası Birliği’nin yanı sıra Takasbank ve Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği iş birliğinde yürütüldüğünü sözlerine ekleyen Öztop, Türkiye’de yatırım fonları ile sermaye piyasalarının nasıl çalıştığına ilişkin uygulamaya yönelik pratik bilgilerin yer aldığı ödüllü yarışma ile gençlerin uzun vadeli yatırıma yönlendirildiğini belirtti. Öztop, “Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim yarışması ile gençlerimizin iyi birer yatırımcı olmalarını amaçlıyoruz” dedi.

“Öğrenciler Yatırım Fonlarına Yatırımla Uzun Vadeli Yatırıma ve Tasarrufa Teşvik Edilecek”

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Başkanı Mehmet Ali Ersarı, üniversite öğrencilerine Yatırım Fonlarını ve TEFAS’ı tanıtmanın yanı sıra finansal okuryazarlığı da artırmak için her yıl gerçekleştirilen ve geleneksel hale gelen Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim yarışmasının bu sene üçüncüsünü düzenlediklerini belirterek “Bu yarışma ile üniversite öğrencilerini yatırım fonları aracılığı ile uzun vadeli yatırıma ve tasarrufa teşvik etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Bu sene da yarışmayı 3 farklı senaryo ve varlık kategorisinde düzenlediklerini, böylece yarışmayı daha heyecanlı hale getirdiklerini vurgulayan Ersarı: “Öğrenciler farklı risk gruplarında yaptıkları yatırımlarla getirilerinin nasıl farklılaştığını görebilecekler, bu da gelecekte yatırımlarını yönlendirmek için bir kılavuz olacaktır” dedi.

Ersarı: “Sonuç olarak bu yarışmayı düzenleme amacımız üniversite öğrencilerini, uzun vadeli bir bakış açısıyla farklı varlık sınıfları arasındaki risk getiri dengesini kurmaları yönünde teşvik etmek ve yatırımlarını riskin dağıtılması ilkesine göre yatırım fonları üzerinden yapabilecekleri TEFAS alt yapısını öğrencilere tanıtmak” dedi.

Yarışmanın teknik alt yapısı; Sermaye Piyasası Kurulu’nun fon sepeti kuralları çerçevesinde; Takasbank tarafından kurulan ve işletilen “Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu” (TEFAS) tarafından karşılanacak.

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla