ANTEP’İN KURTULUŞU MONOPOLY’E UYARLANDI 2

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şehrin kurtuluş mücadelesini “Direniş Antep Savunması” adlı oyun ile gelecek nesillere aktarmayı hedefliyor. 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ, Antep’in kurtuluşunu Monopoly oyununa adapte etti. Böylelikle şehrin müdafaasında, annesine saldıran Fransız askerlerine taş atarak karşı koymaya çalışan Şehitkâmil, köprübaşındaki mücadelesiyle Şahinbey, bağımsızlık için gösterdiği kararlılıkla Karayılan ve 6 bin 317 şehit gelecek nesillerin hafızasına kazınacak.

“Direniş Antep Savunması” adlı çalışma hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Gazikültür AŞ Genel Müdürü Halil İbrahim Yakar, “Antep Savunması’nın 100’üncü yılına giriyoruz. Gazikültür AŞ olarak Antep’in kuruluşunu gelecek kuşaklara hatırlatmak amacıyla Monopoly oyununu Antep Savunması’na uyarladık. Monopoly oyunu 1930’larda kriz yaşayan ABD ekonomisinde bankerlerin, emlakçıların kendilerini mutlu hissetmeleri hedefiyle ortaya çıkan bir oyundur. ABD’de vücut bulan bu oyun, kazanma hissini pekiştirme ve güçlendirme üzerine kurulu bir mantığa sahipti. Ardından sadece kazanma duygusunu perçinleyen bu oyun birçok tartışmanın da odak noktasında yer aldı” dedi.

İnceleyin:  'Gaziantep Kart Sistemi' aktif hale getirildi

Oyun ile çocukların eğitilmesi hedefleniyor

Yakar, Gazikültür AŞ olarak Monopoly’nin dezavantajlarını ortadan kaldırdıklarını ve eğitici yönünü öne çıkardıklarını anlattı. Antep Savunması’ndaki tüm cephelere Monoply oyununda yer verdiklerini anlatan Yakar, “Oyun kartlarımızdan yola çıkarak çocuklara her birini canlandıracak birer kahraman sunduk. Oyun kartlarına; Şehitkamil, Karayılan ve Şahinbey gibi önemli kahramanların mücadele dönemindeki hikayelerini, davranışlarını ve söylemlerini yazdık. Yapmış olduğumuz oyun, ortaokul çağlarındaki çocuklar için geçerlidir. Oyunda 2 ila 5 kişi yer alabiliyor. Herkes bir karakter seçiyor. Öte yandan oyunda soru kartlarımız bulunuyor. Milli mücadele ve görev kartlarımız da mevcut. Oyunun içinde çocuklar birbirlerine soru soruyor. Soruları; kolay, orta ve zor olarak kategorize ettik. Oyunu başarılı bir şekilde bitiren kişiye ise Antep Gazilik Belgesi kazanıyor. Burada oyunun eğitici yanının yüksek olduğunu vurgulamak gerekiyor. Çünkü Monopoly, görsel hafızaya da hitap eden bir oyun anlayışına sahip. Gelecek nesillerimize aktarılması açısından bu uyarlama oyunun önemi yüksek” şeklinde konuştu.

İnceleyin:  'Yeşil Gaziantep' için imzalar atıldı

Monopoly oyunu nedir?

Monopoly, emlakçılık konulu ve zarla oynanan bir masa oyunudur. Parkers Brothers tarafından üretildi. Monopoly sözcüğü “tekel” anlamına gelir. Oyuncular, birçok emlak satın alarak oyundaki rakiplerini iflasa sürüklemeyi amaçlar. Zar atarak karelerde ilerlenir ve döngü tamamlanır. Ancak bu sırada kiralama, satın alma, inşa etme ve ticaretin içinde bulunduğu ekonomik aktivitelerle birlikte ekonomik anlamda en güçlü olmaya çalışılır. 1929’da Charles Darrow tarafından bulunan oyunun patenti 1935 yılında alındı. Yaklaşık 750 milyon kişi tarafından oynandı. Bu rakama göre, Monopoly dünya tarihinde en çok oynanan ticari masa oyunu olma niteliği taşıyor.

ANTEP’İN KURTULUŞU MONOPOLY’E UYARLANDI 4

Facebook Yorumları