Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, akıllı şehir ve akıllı ulaşım alanında birçok yeniliği bulunduran “Gaziantep Kart Sistemi” aktif hale getirildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Gaziantep Kart Sistemi” aktif hale getirildi. Belediye, mevcutta kullanılan “Kart 27” toplu taşıma bilet sisteminin süresinin dolması nedeniyle harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi, gelişen teknolojiye uygun düzenlenen Gaziantep Kart Sistemi ile gerek yüksek güvenliği, gerekse kullanıcılara ve işletmecilere sağladığı ekstra özelliklerle, hizmet kalitesinin artmasına büyük katkı sağlayacak.

Kart 27’de geçerlilik sona eriyor

Gaziantep Kart Yükleme Noktaları’nda eski Kart 27’nin yeni sistemle kullanılabilmesi için bir defa okutulması gerekiyor. Kart 27’nin 31 Ağustos tarihine kadar geçerlilik süresi var. Bu işlemin yapılmasının ardından eski kartlar yeni sistemde çalışabilecek, içlerinde yüklü bakiyeler aktif hale gelecek, yeni yükleme yapılabilecek, tüm araçlara biniş yapabilecek.

Ücretsiz olarak değiştirilebilecek

Gaziantep Kart sistemiyle yeni gelecek özelliklerden tüm vatandaşların faydalanabilmesi için mevcut Kart 27’lerin Gaziantep Kart ile değiştirilmesi gerekiyor. Kart 27’lerin kullanımı 31 Ağustos 2017 tarihine kadar mümkün. Bu tarihe kadar eski kartlar çalışmaya devam edecek. 1 Temmuz 2017 günü itibariyle kartların değişim süreci başlayacak. 1 Temmuz 2017 – 31 Ağustos 2017 tarihleri arasında bütün Kart 27 sahipleri ücretsiz olarak kartlarını Gaziantep Kart ile değiştirebilecekler. Bu değişim kart tiplerine göre farklı noktalardan yapılacak. Standart tam Kart 27‘si olan vatandaşlar, gaziantepkart.com.tr adresinden yayınlanan tüm yükleme noktalarından eski kartlarındaki bakiyeleri tükettikten sonra kartlarını vererek yenilerini ücretsiz olarak alabilecekler.

Resimli Kart 27 sahibi vatandaşların yani indirimli veya ücretsiz (serbest) kart sahiplerinin 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Ömeriye Camii karşısı ve Gaziantep Üniversitesi önündeki Gaziantep Kart İşlem Merkezi noktalarının birisinden, yaklaşık 5 dakika sürecek bir işlemle kartlarını yenilemeleri gerekiyor.

İnceleyin:  Gaziantep'te belediyenin 'Doğal Yaşam Pazarı' yoğun ilgi görüyor

Gaziantep Kart Sistemi özellikleri

Dünyada kullanılan tüm temassız kredi kartları ile biniş yapılabilecek. Böylelikle Gaziantep Kart‘ı olmayan vatandaşların da seyahat edebilmesi mümkün olabilecek. Tüm NFC özellikli akıllı cep telefonları ile kart kullanmadan araçlara biniş yapılabilecek. Akıllı telefonlarda kullanılacak mobil uygulama ile telefon bir kart gibi okutulabilecek.Vatandaşlar, herhangi bir yere gitmeden internetten “Gaziantep Kart”ına para yükleyebilecek. Vatandaşlar, isterlerse kartlarında kalan paranın miktarını internetten her zaman öğrenebilecek. Yeni mobil uygulamadaki “Otobüsüm Nerede” ve “Nasıl Giderim” özellikleri ile vatandaşlar, gitmek istedikleri yere rota planlaması yapabilecek. Daha önce devreye alınmaya başlanan akıllı durak uygulaması genişletilerek bekleme süreleri hesaplanabilecek ve mobil uygulama üzerinden tüm duraklardaki bekleme süreleri anlık görüntülenebilir olacak.

Sayısı mevcudun iki katına çıkacak

Yeni sisteme ait yeni kart otomatları kurulacak ve sayısı mevcudun iki katına çıkarılacak. Yeni kart otomatları ile birlikte sadece dolum değil kart satışı da yapılabilir hale getirilecek. Vatandaşlar, toplu ulaşımı kullanan çocuklarının ne zaman, hangi otobüse veya tramvaya bindiğini ve nereden nereye gittiğini öğrenebilecek. Otobüs ve tramvaylarda yasalara aykırı herhangi bir olumsuzluk olduğunda şoför panik butonuna basarak emniyete haber verebilecek.

Facebook Yorumları