Başkan Kadir Topbaş, damadının yeniden tutuklanması üzerine, “Yargıya müdahil olmadığımız görüldü. Ben yargının tarafsızlığına güveniyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB Florya Sosyal Tesisleri’nde gazetecilerin damadının yeniden tutuklanmasıyla ilgili sorularını cevaplandırdı. İlk günden itibaren suçu olanların cezalarının çekmesi gerektiğini, buna bağımsız yargının karar vereceğini belirten Başkan Kadir Topbaş, yargı kararını verirken lehte veya aleyhte hiçbir şekilde yorum yapılmaması gerektiğini söyledi. Topbaş, “Damadım veya FETÖ terör örgütünün değişik kollardaki terör faaliyetlerine katıldığı iddia edilenlerle ilgili yargıyı etkilememek lazım. FETÖ terör örgünün Türkiye’yi karartma adına yaptığı hamleler milletimiz tarafından bertaraf edildi. Tabii ki, yargı önünde hesap verecekler. Ben yargının tarafsızlığına inanıyorum ve güveniyorum. Kadir Topbaş’ın yargı üzerinde hiçbir şekilde gücü yok. Yargının vereceği karara herkesin saygı göstermesi, uyması ve kabul etmesi gerekir. Hiçbir zaman kişi ve kurumlara özel yargı işletilmemesi lazım. Her daim bunun üzerinde durdum ve bu hassasiyeti göstermeye çalıştım” dedi.

“FETÖ’nün başka bir hamlesi”

Topbaş, bir gazetecinin “Serbest kaldığı süreçte hiç damadınız ile görüştünüz mü? Örneğin o TUSKON’daki ayakta alkışlayanlardan biri, o görüntüyü sordunuz mu?” şeklindeki sorusuna ise şu cevabı verdi; “Tabii ki görüştüm. Ama siz medya mensubu olarak görüntünün tamamını lütfen izleyiniz. Yani orada bir alkışlama olayı da değil esasında orada başka şeyler var. Orada sayın Cumhurbaşkanımıza yapılan o hakaretvari ve Türkiye’nin geleceği ile ilgili tehditvari konuşmalar sırasında yerinde oturduğunu ve hiçbir hareket yapmadığını gözlemleyeceksiniz. Zaten mahkeme yargı bunları sonuna kadar izleyecektir, değerlendirecektir. Bunlar deşifre edilmiştir, bakılacaktır. Sadece benim damadım meselesi değil, diğerlerinin de bütün bu konuda yargıya intikal etmiş bütün davaların ve kişilerin şahıslarıyla ilgili ve kararları yargı verecektir. Suçu olanlar mutlaka cezasını çekmeli. Bunu açık ve net olarak ifade ederim.”

İnceleyin:  Başkan Topbaş, Şile bezi yaptı, basına tanıttı

“İstanbullulardan 3 kez yetki aldım”

Topbaş, “Damadınızın durumuyla ilgili olarak istifa etmeniz gerektiğine ilişkin yorumlar yapılıyor. Ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi:
“Esasında bu FETÖ hareketinin bir başka hamleleridir. İleride tarih bunları yazacak. Burada olan gizli akıl bütün argümanlarını devreye sokuyor. Arzuları, beni hedefe koydular, ‘Başkan görevini bıraksın, çekilsin, gitsin artık diye’. Arkasından ne olacaktı? Onlar şöyle ince ince hesaplansın ve düşünülsün bakalım arkasından ne yapmak isteniyordu, hangi hamlelerdir. Bana bu yetkiyi İstanbullular verdi. Ben İstanbullulardan üçüncü kez yetkiyi aldım. Bu yetkiyi 3 dönemdir kullanmaktayım.”

“Cumhurbaşkanımız yalnızlaştırılmak isteniyor”

Topbaş, bu yetkiyi İstanbulluların dışında başkasının kendisinden alamayacağını vurguladı. Topbaş, “Yeter ki yargıya ters bir hareket yapmayayım. Yargının ceza olarak vereceği tavırlar içerisinde olmayayım, yargıya saygımı yitirmeyeyim. FETÖ’nün kendisine karşı çıkanları, tavır koyanları nasıl başka yönlerle yok etmeye çalıştıklarını gelecekte tarihte okuyacağız. Veya gündeme düşecek. Buna inanıyorum. AK Parti’nin geleceği ile ilgili, İstanbul’un geleceği ile ilgili bir takım çalışmalar yapıldığını düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızı yalnızlaştırmak istendiğini düşünüyorum. Parti içerisinden veya dışarıdan bir takım insanların farkında olarak veya olmayarak bu işin içine dahil olduklarını bu işin dümen suyuna katıldıklarını görmekten üzüntü duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Facebook Yorumları