İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Eminönü-Eyüp-Alibeyköy Tramvay Hattı’nın 2018 sonu itibariyle tamamlanması planladıklarını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Eminönü-Eyüp-Alibeyköy Tramvay Hattı’nda incelemelerde bulundu. Uysay’a, Eyüp Sultan Belediye Başkanı Remzi Aydın eşlik etti. Uysal, incelemelerinin ardından açıklamalarda bulundu. Uysal, tramvay hattının açılmasıyla bir ulaşım probleminin daha sona ereceğini belirtti. Uysal, “Eminönü- Alibeyköy Tramvay hattı daha önce ihalesi yapılmış ve inşaatına başlanmış. 2018 sonu itibariyle bitirilmesi planlanıyor. Ancak bu arada da özellikle geçiş güzergahlarında Haliç içerisinde fore kazıklarla, kazıkların üzerinden geçecek yol bölümleri de var. Onlarda bir aksama olmazsa 2018 sonu itibariyle bitirmeyi planlıyoruz. İlçe belediyemizle birlikte yaptığımız istişarede Eminönü’nden Alibeyköy’e uzanan tramvay hattının açılması çok önemli bir ulaşım problemini çözmüş olacak. Bunu hızlı bir şekilde bitirmenin hesabını yaptık” dedi.

“Meydan düzenlemelerine başlayacağız”

Uysal, Eyüp Sultan Camii ve çevresinin bir cazibe merkezi haline getirileceğini vurguladı. Başkan Uysal, “Eyüp Meydanı için neler yapılabilir, onu düşündük. Önümüzdeki 10-15 gün içerisinde hızlı bir şekilde değerlendirip, oranın tamamen sıfırdan bir planlanarak Kültür Bakanlığımızla istişareli bir şekilde Eyüp Camii ve çevresini tamamen aslına uygun, tarihi dokusunu bozmadan neler yapılabilir, onu konuştuk. Kısa bir süre içerisinde meydan düzenlemelerine başlamış olacağız. Birkaç sene içerisinde de Eyüp Sultan dediğimiz zaman, Eyüp Sultan Hazretleri ve camii çevresi Türkiye adına, İstanbul adına bir çekim merkezi, cazibe merkezi haline gelecek. Tramvay ve çevre düzenlemeleri bittikten sonra tarihi yarımada, Sultanahmet, Taksim, Beyoğlu bölgesi gibi Eyüp’te, insanların hadi şuraları dolaşalım diyeceği bir yer olacaktır” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Ayasofya'da ilk Cuma Namazı önlemleri