Balıkesir’in Erdek ilçesinde sahile kıyısı bulunan Tatlısu Mahallesi 5 bin kişilik akıllı kente dönüşecek. Projeyle, mahalleye kara ve deniz yoluyla ulaşım sağlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Hacettepe Üniversitesi işbirliğiyle Tatlısu Mahallesi üst bölgesinde yaklaşık 900 bin metrekarelik alanda, ilk aşamada bin konutluk kent planlaması yapılıyor. Ülkemizde halen dört “pilot” bölgede düşünülen konsept plan uyarınca bu akıllı kentler, bundan sonraki kentsel yapılanmalara da örnek oluşturacak. Akıllı, yeşil ve geleneksel mimariye uygun şekilde planlanacak “Kent 2023” projesinin hedefinin, bu bölgede 25 bin kişilik yerleşim hacmini yakalamak olduğu bildirildi.

ZEMİN SONDAJLARI VE SAHA ÇALIŞMALARI HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ’NDE

Bölgede tamamlanan zemin sondajları ve saha çalışmalarının tamamı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak 2 Nisan 2018 tarihinde Hacettepe Üniversitesi’ne teslim edildi. Halen yerleşim alanına ulaşacak yol çalışmalarının planlandığı, bölgeye ulaşımın, sahil yoluna inmeden, “Beyaz Evler”in üstünden, üst kesimden gerçekleşmesinin planlandığı öğrenildi. Buna bağlı olarak şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, jeolojik etüt için açacağı ihale bekleniyor.

PROJE SÜRECİ HENÜZ BELİRLENMEDİ

Projenin bundan sonraki işleyiş şekli henüz belirlenmedi. Proje, “”yap-işlet-devret” modeli veya kat karşılığı gerçekleştirilecek. Kat karşılığı verildiği takdirde alan, bölgelere ayrılacak. Buna paralel şekilde de daha önce belirlenmiş geleneksel mimariye uygun ve dört katı geçmeyecek binalar, taliplilerine bölge bölge verilecek. Böylece bu sistem, inşaatların adaletli bir şekilde dağıtımını sağlayacağı gibi, projenin daha hızlı ilerlemesini sağlayacak.

ULAŞIMDA HEM KARA, HEM DENİZ YOLU

Tatlısu’da uygulanacak projeye göre bölgeye ulaşım karayolunun yanı sıra deniz yoluyla da gerçekleşecek. Bu kapsamda Tatlısu’daki liman kampı ve Dalyan bölgesinde yer alan iskeleler kullanılacak. Bu iskeleler, gemilerin yanaşmasına uygun duruma getirilecek.

Proje, Güney Marmara Bölgesi’ndeki Tatlısu’nun yanı sıra Konya, Gaziantep ve Kayseri’de de gerçekleşecek. Ancak bu dört “pilot” bölgenin en büyük alanını Tatlısu oluşturacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  BUSKİ’nin ‘Bilgi Güvenliği’ tescillendi