Ana SayfaGündemEsenler Belediyesi 45 bin konutu transfer edecek

Esenler Belediyesi 45 bin konutu transfer edecek

İstanbul’un Esenler Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ilçede riskli durumda olan 45 bin konutu transfer edecek.

Esenler Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdı. Belediye, olası bir deprem riski nedeniyle konutları olabildiğince hızlı bir şekilde yenilemeye çalışıyor. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Göksu, ilçede ciddi problemleri olan binalar olduğuna dikkat çekti. Göksu, binaların depreme dayanıklı hale getirilmesinin tek çözümünün yenilenmesi olduğunu söyledi. Göksu, “Depremle ilgili hazırlık dediğinizde bir tane cevabı var. Eskimiş yapı stokunu yenilemek, başka bir yolu yoktur bunun. Eğer eskimiş yapı stokunu yenilemezseniz, ne yaparsanız yapın depremle ilgili hazırlık yapmış olmazsınız. Bu çerçevede Esenler yapı stoku konusunda ciddi problemleri olan bir ilçe. Bunun için 2006 verilerimize göre Esenler’de yaklaşık 100 bin konutumuz problemli. Bu 100 bin konuttan şu ana kadar yaklaşık 26 bin konut yenilendi” dedi.

“45 bin konut transferi yapıyoruz”

Göksu, İstanbul’da bir kilometrekarede ortalama 13 bin kişi yaşarken, Esenler’de 70 bin kişi yaşadığına dikkat çekti. Göksu, “Yapı stokumuzdaki ciddi problem çok hızlı bir şekilde yenileşme yapmamızı gerekli kılıyor. Bu çerçevede bize tahsis edilen bu hazine arazisinin mülkü de Esenler Belediyesi’ne geçti. Biz burayla ilgili projelerimizi bitirdik. Planlarımızı geçtiğimiz hafta bakanlığımıza takdim ettik. Bu hafta resmi süreçler başlıyor. Biz 74 bin konutun, Marmara depremi olduğu takdirde çok ciddi problemle karşı karşıya kalma ihtimali olan bu 74 bin konutun 40 ila 45 bin konutunu bu bölgeye transfer ediyoruz. Peki transfer ettiğimiz 45 bin konutun yerini ne yapıyoruz? Orayı da tekrar yapılaşmaya açmıyoruz. Transfer ettiğimiz konutların yerine şehir meydanı, park, okul gibi şehir donatısı için kullanıyoruz” diye konuştu.

“5 yıl içinde tamamlamak istiyoruz”

Projeyi 5 yıl içerisinde tamamlamak istediğini dile getiren Başkan Göksu, ağaçlık alanların da imar işlemine tabi tutulmayacağını belirtti. Göksu, şunları kaydetti:
“Bu arazilerde ağaçlık alanlar var. Bu ağaçlık alanlar kesinlikle imar işlemine tabi tutulmayacak. Bunlar doğal yapısı itibariyle korunacak. Aynı zamanda bütün ağaçlar teker teker devlet kayıtlarına girilerek devlet arşivine geçiriliyor. Bize tahsis edilen askeri alan içerisinde 3.3 milyon metrekare park yaparken sadece yapılaştıracağımız alan 1.6 milyon metrekare.Deprem açısından güvenli, yaşam kalitesi açısından niteliklere sahip ve her şeyden önemlisi yüksek katlı olmayan, ortalama kat yüksekliği 6 olan toprağa yakın bir şehir kuruyoruz. Bu şehir dünyanın
en güvenilir, en akıllı şehri olacak. Dünyada bugüne kadar akıllı şehir olarak bilinen neresi varsa bu şehirlerin hepsi incelendi hepsi araştırıldı. Onların daha üst modülü olacak şekilde çalışmalar başladı.”

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla