İstanbul’un Esenler Belediyesi, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ilçede riskli durumda olan 45 bin konutu transfer edecek. İlçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin bilgi veren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler’de
yaklaşık 100 bin konutumuz problemli. Bu 100 bin konuttan şu ana kadar yaklaşık 26 bin konut yenilendi” dedi.

Göksu, ilçede devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin son gelişmeleri paylaşmak üzere basın toplantısı düzenleyerek kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son nokta hakkında bilgiler verdi.

“Esenler’de yaklaşık 100 bin konutumuz problemli”

İlçede ciddi problemleri olan binalar olduğuna dikkat çeken Başkan Göksu, binaların depreme dayanıklı hale getirilmesinin tek çözümünün yenilenmesi olduğunu söyledi Göksu, “Depremle ilgili hazırlık dediğinizde bir tane cevabı var. Eskimiş yapı stoğunu yenilemek, başka bir yolu yoktur bunun. Eğer eskimiş yapı stoğunu yenilemezseniz, ne yaparsanız yapın depremle ilgili hazırlık yapmış olmazsınız. Bu çerçevede Esenler yapı stoğu konusunda ciddi problemleri olan bir ilçe. Bunun için 2006 verilerimize göre Esenler’de yaklaşık 100 bin konutumuz problemli. Bu 100 bin konuttan şu ana kadar yaklaşık 26 bin konut yenilendi” dedi.

“45 bin konut transferi yapıyoruz”

“Ortalama İstanbul’da bir kilometrekarede 13 bin kişi yaşarken, Esenler’de kilometrekare yaklaşık 70 bin kişi yaşıyor” diyen Başkan Göksu, “Yapı stoğumuzdaki ciddi problem çok hızlı bir şekilde yenileşme yapmamızı gerekli kılıyor. Bu çerçevede bize tahsis edilen bu hazine arazisinin mülkü de Esenler Belediyesi’ne geçti. Biz burayla ilgili projelerimizi bitirdik. Planlarımızı geçtiğimiz hafta bakanlığımıza takdim ettik. Bu hafta resmi süreçler başlıyor. Biz 74 bin konutun, Marmara depremi olduğu takdirde çok ciddi problemle karşı karşıya kalma ihtimali olan bu 74 bin konutun 40 ila 45 bin konutunu bu bölgeye transfer ediyoruz. Peki transfer ettiğimiz 45 bin konutun yerini ne yapıyoruz? Orayı da tekrar yapılaşmaya açmıyoruz. Transfer ettiğimiz konutların yerine şehir meydanı, park, okul gibi şehir donatısı için kullanıyoruz” diye konuştu.

Projeyi 5 yıl içerisinde tamamlamak istediğini dile getiren Başkan Göksu, ağaçlık alanların da imar işlemine tabi tutulmayacağını belirtti. Göksu, “Bu arazilerde ağaçlık alanlar var. Bu ağaçlık alanlar kesinlikle imar işlemine tabi tutulmayacak. Bunlar doğal yapısı itibariyle korunacak. Aynı zamanda bütün ağaçlar teker teker devlet kayıtlarına girilerek devlet arşivine geçiriliyor. Bize tahsis edilen askeri alan içerisinde 3.3 milyon metrekare park yaparken sadece yapılaştıracağımız alan 1.6 milyon metrekare.Deprem açısından güvenli, yaşam kalitesi açısından niteliklere sahip ve herşeyden önemlisi yüksek katlı olmayan, ortalama kat yüksekliği 6 olan toprağa yakın bir şehir kuruyoruz. Bu şehir dünyanın
en güvenilir, en akıllı şehri olacak. Dünyada bugüne kadar akıllı şehir olarak bilinen neresi varsa bu şehirlerin hepsi incelendi hepsi araştırıldı. Onların daha üst modülü olacak şekilde çalışmalar başladı” dedi.

Facebook Yorumları