Çengelköy’de şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle yıkılan tarihi çınar ağacı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla tekrar dikildi.

Şiddetli yağmur ve fırtınada yıkılan Çengelköy’deki korunmaya değer tarihi çınar ağacı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla kurtarıldı. Ağacın tekrar hayata döndürülmesi için İBB Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Ekibi’nin yürüttüğü titiz çalışma neticesinde ağaç yerine dikildi. 176 yaşındaki tarihi çınar, 26 metre boyunda 126 cm çapında.

Çengelköy Meydanı’nda yürütülen çalışmaları yerinde yöneten İBB Park ve Bahçeler Daire Başkanı İhsan Şimşek, bulunduğu meydana özellik katan tarihi ağacın, içten çürüdüğü için şiddetli yağış ve fırtınaya dayanamadığını belirterek, şehrin bir değerinin kaybolmaması için ağacı aynı yerinde ayağa kaldırmaya ve yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Şimşek, “Korunmaya değer anıt ağaç niteliğindeki bu ağacın çok miktarda dalları ve yaprakları vardı. Daha rahat tutabilmesi için budama yaparak yüksekliğini 26 metreden 8 metreye düşürdük. Ağırlığını da düşürmüş olduk. Su ihtiyacını en aza indirerek kendi yerinde yeniden tutunmasını sağladık” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na bağlı uzman ekipler, ağacın içinde meydana gelen çürümeyi temizleyerek vinç yardımı ile tekrar yerine dikti.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Halk Ekmek, el değmeden üretip, el değmeden kasalıyor