Kırşehir’de Valilik, Belediye ve Ahi Evran Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan Kalehöyük kazı çalışmaları yeniden başladı. Bölgede Frig, Hitit, Tunç Çağ kültürlerine, hatta Kalkolitik Dönem’e ait kalıntı ve buluntulara ulaşılması hedefleniyor.

Kırşehir’de Valilik, Belediye ve Ahi Evran Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan Kalehöyük kazı çalışmaları yeniden başladı. Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Işık Adak Adıbelli başkanlığında yürütülen çalışmaların başlangıcı, 2009 yılında Alaadin Camii’nin restorasyonu sırasında yapılmış; ortaya çıkan bulgular ve kültür katları, höyükte arkeolojik çalışmaların devam etmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştı.

“Çalışmaları destekliyoruz”

Kazı çalışmaları ile ilgili olarak bilgi veren Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, yerel imkanlarla sürdürülen çalışmaların maddi ve manevi olarak desteklendiğini söyledi. Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, bölgede yapılan çalışmalar hakkında, “Kalehöyük arkeolojik kazı çalışmaları, 2013 yılı Haziran ayında başladı. Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Kırşehir Müzesi’nin ortak projesi olan kazıların bilimsel danışmanlığını Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü yapmakta. Höyükte ilk kazı 2009 yılında yapılmış olmasına rağmen çalışmalara 2012 yılına kadar ara verilmek zorunda kalındı. Yerel imkânlarla sürdürülen kazı çalışmalarını Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ve Ahi Evran Üniversitesi maddi ve manevi olarak desteklemektedir” dedi.

“Çalışmalar yeniden başladı”

Bahçeci, Kırşehir’in önemli bir yeri olan Kalehöyük için çalışmalara yeniden başlanıldığını anlattı. Bahçeci, “Çalışmalar sonrasında kale ve bölgesinin turizme açılması ve şehrin ticaretine katkı sağlaması da hedeflenmektedir. Kalehöyük ve çevresinde arkeolojik ve kültürel değerlerin korunarak yaşatılması, alana getirilen yeni fonksiyonlarla Kalehöyük alanının Kırşehirliler tarafından kullanımının sağlanması, kazı evi ile arkeolojik çalışmalarda çıkarılan parçaların Kırşehir halkı ile paylaşılması, kendi tarihi değerlerimizi koruması amaçlanmıştır” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Afrodisyas kenti ziyaretçi rekoru kıracak