Samsun’un Tekkeköy Belediyesi, Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu düzenlemek için çalışmalara başladı. Sempozyumda, Tekkeköy Mağaraları ön planda tutulacak.

Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaralarının çıkış noktası olarak ön planda tutulacağı ve Tekkeköy Belediyesinin evsahipliği yapacağı “Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu” için çalışmalar başladı.

Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Sümer Atasoy, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim Üyeleri Doç. Dr. Davut Yiğitpaşa ve Doç. Dr. Akın Temur ile KATAP Başkanı Şeref Aydın, 27 – 29 Ekim tarihleri arasında Tekkeköy Belediyesi koordinasyonunda düzenlenecek olan Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu için Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar ile bir araya geldi. Toplantıda, hazırlıklar, çalışmalar ve yapılması planlanan programlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

“Sempozyum mağaralara ışık tutacak”

Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu’nun tarihi bilgilerin tazelenmesinde ve güncellenmesinde etkin rol oynayacağını ifade eden Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi M.Ö 10 bin ila 60 bin yılları arasında bir tarihi geçmişe sahip olan Tekkeköy Mağaraları ile ilgili ilk defa bir Uluslararası Arkeoloji Sempozyumu düzenleniyor. Bu sempozyum ilçemizin ‘Tarihin Doğduğu Kent’ kimliğinin bütün dünyaya ifadesi anlamına gelmektedir. Tekkeköy’ün turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve bölgenin en eski insan mesken yerleşkesi tarihine sahip olması bizim çıkış noktamızdır. Bunu en iyi şekilde değerlendirmenin en kalıcı yöntemi uluslararası sempozyumdur. Bu Uluslararası sempozyum gözleri ilçemize çevirecek ve dünyanın dört bir yanından burayı görmeye gezmeye hatta incelemeye yapmaya insanlar gelecek. Ardından bölgede bir arkeolojik kazı çalışmasının başlatılması en büyük hedefimiz olacak” dedi.

“Dünyaca ünlü arkeologları davet ettik”

Uluslararası arkeoloji sempozyumunun önceliğinin Tekkeköy olacağını ifade eden Prof. Dr. Sümer Atasoy, “Tekkeköy Belediyesi koordinatörlüğünde düzenlenecek olan Uluslararası Arkeoloji Sempozyumumuza bu bölgede araştırma yapmış ve Tekkeköy gündemli dünyaca ünlü 45 arkeoloğu davet ettik. Bölgenin tarihi ve Samsun için çok önemli ve güzel bilgilerin ortaya çıkacağı ve paylaşılacağı sempozyumumuz Tekkeköy Mağaraları’nın bilinmeyenlerine de ışık tutacaktır’’ diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Bedava tatil yapanlar, işletmecileri kızdırdı