Manisa’da yaşanan Soma maden faciası sonrasında toplanan yardım gelirleriyle TFF tarafından yapılan Futbol Okulu, Soma Belediyesine devredildi.

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının ardından TFF tarafından, Somalı çocukları sporla rehabilete etmek, yaralarını sarmak, bölgede futbolu geliştirmek amacıyla 49 dönümlük araziye 6 milyon 200 bin TL harcanarak, TFF Soma Milli Takımlar Eğitim ve Futbol Okulu inşa edilmişti. Okul, açılışı yapılmadan kaderine terk edilmişti.

Okul, Soma Belediye Meclisi’nde yapılan görüşmelerde gündeme geldi. Futbol okulunun bir türlü federasyon nezdinde aktifleştirilememesi ve daha açılışı yapılmadan dökülmeye başlaması Belediye Başkanı Hasan Ergene’yi harekete geçirdi. Ergene, burayı Somalılar’a kazandırmak için girişimlerde bulundu. Ergene, AK Partili Manisa milletvekillerinin de destekleriyle amacına ulaştı ve tesisin devri Soma Belediyesi’ne yapıldı.

Tesisin işletme, güvenlik ve personel haklarını devralan Soma Belediyesi burayı Somalıların aktif bir şekilde kullanması için çalışmalara başladı. İlk olarak tesis içerisine olimpik yüzme havuzu yapılması için girişimlere başlanacağı vurgulanırken tesisten ilçedeki tüm spor kulüplerinin faydalanacağı belirtildi. Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “Soma maden şehitlerimizin çocukları ve Somalı çocukların aktif olarak kullanabileceği tesisten Soma’daki spor kulüpleri de faydalanabilecek. Hayırlı olsun” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Osmangazi Mahallesi Hanımlar Lokali'nde Çalışmalar Başladı