İstanbul’da taksi ücretleri zamlandı. UKOME’nin yaptığı düzeleme ile taksimetre açılış ücreti 4 lira olurken, kısa mesafe ücreti 10 liraya yükseldi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) yapmış olduğu yeni düzenleme ile İstanbul’da taksi ve taksi-dolmuş ücretleri yüzde 15 zamlandı. Daha önce taksilere iki yıl üzerine yüzde beş oranında zam yapıldığını belirten İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO)
Başkanı Yahya Uğur, “Taksimetre ücretlerine iki yıl üzerine zam adı altında yüzde 5 oranında düzenleme yapılması artan giderlerimizin yanında bizleri çok zorlayan bir durum olmuştu. Yaptığımız başvurular ve görüşmeler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyemiz taksicilerin çalışma şartlarını görmezden gelmemiş ve her yıl yaşanan zam polemiğini sonlandırmıştır. Bizler için her yıl zam yapılacak olmasının karara bağlanması son derece önemlidir. Belirlenen oran da esnafımıza nefes aldıracaktır. İBB yetkililerimize kendim ve esnafım adına müteşekkirim” dedi.

UKOME yapmış olduğu yeni düzenleme ile artık taksimetre ücretlerine her yıl Eylül ayında düzenli olarak TEFE-TÜFE, asgari ücret ve yakıta gelen zam oranlarının ortalaması alınarak zam yapılacak. İTEO Başkanı Uğur, zam oranı ile ilgili müşterilerin taksicilerin çalışma şartlarını da düşünerek anlayış göstermelerini beklediklerini belirtti. Yeni düzenlemeye göre taksi ücretlerinin açılışı 4 TL, km. başına 2.5 TL, kısa mesafe ücreti 10 TL oldu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İstanbul'da tsunami olursa...